Листните въшки, наричани още растителни въшки или зелени мухи, са малки вредители, които засягат растенията. Изсмукват сокове от новите листа, стъбла и цветни пъпки. Размножават се много бързо и преминават от едно на друго стайно растение.
Проверявайте редовно растенията у дома и ако забележите листни въшки, трябва да проверите всички стайни растения, за да може да овладеете проблема и да вземете необходимите мерки.
В градината по растенията също има листни въшки, но там те имат естествени хищници като калинки, паразитни оси и други насекоми, така че рядко стават проблемни в градината. На закрито броят им може бързо да излезе извън контрол.
Най-ефективния лек за листни въшки се приготвя с тези 2 съставки
Как изглеждат листните въшки?
Листните въшки са много различни видове, но обикновено са зелени или жълти, но има и черни, розови и бели. Възрастните женски нямат нужда от мъжки, за да раждат малки. Младите листни въшки започват да се хранят веднага.
Листните въшки могат да са с или без крила. На тези без крила може да се развият в по-късен етап, за да излязат и да търсят други стайни растения, с които да се хранят. Много листни въшки ще се хранят с широка гама от растения, ако любимото им растение не е налично.
Единствения сигурен начин да забравите за листните въшки
Как да премахнете листните въшки?
Още при първи признаци на заразяване с листни въшки е важно да започнете премахването и унищожаването им.
Първото нещо, което трябва да направите, е незабавно да изолирате заразеното растение. Поставете го в отделна стая. Листните въшки могат да се разпространят от заразени растения до близки ненападнати растения.
Отстранете и изхвърлете листата, които са силно засегнати и покрити с листни въшки.
Как да контролирате малки нашествия на листни въшки:
Трябва да измиете растението, което е засегнато, на мивката. Внимателно разтрийте листните въшки под течаща вода, като не забравяте и долната страна на листата.
Използвайте найлонов плик, за да покриете почвата, за да не се намокри или да изпадне от саксията. Повторете изплакването два или три пъти, на интервали от три дни, за да елиминирате всички новоизлюпени яйца.
Друг начин е да си сложите ръкавици и да смачкате с пръсти всяка една от листните въшки. Използвайте мокър парцал, за да избършете горната и долната повърхност на всяко листо, както и стъблото.