Опитните градинари знаят много добре, че реколтата на ягодите през следващата година зависи от това какви торове прилагат през есента. Някои подхранвания са строго забранени, докато други, напротив, са за предпочитане по това време. След разсаждане и подрязване на тези плодни насаждения през октомври е необходимо те да се подхранят с правилните компоненти.
Подхранване на ягодовите насаждения през октомври
Най-успешният вариант би бил комбинирането на две процедури - прилагане на торове и подрязване на листата. Има няколко варианта за органични торове. Може да използвате също птичи, оборски тор, запарка от коприва или дървесна пепел. В тази статия ще разкрием как се приготвят тези разтвори.
Напръскайте ягодите с това и ще ги берете в кофи
Най-често срещаният тор, използван от почти всички градинари, е птичият тор. Не забравяйте, че трябва да го разредите в съотношение 1:15 или 1:20 с вода, да го оставите да престои два дни и след това да полеете браздите между храстите. При никакви обстоятелства не трябва да се допуска торът да попадне директно в корена, особено да се използва в суха форма.
Ако използвате оборски тор, той се разрежда с вода в съотношение 1:10. Разтворът се оставя да престои в продължение на 1 ден, след което се използва в количество от 1 литър за всеки храст.
Някои градинари предпочитат и угнил кравешки тор , който може да осигури на ягодовите насаждения хранителни вещества за няколко години. В случая 1 част от него се разрежда в 8 части вода. Сместа престоява 2 дни, след което може да се използва за поливане, като не се използва повече от 1 л за корен.
Запарка от коприва - за да приготвите инфузия, трябва да вземете всеки дълбок съд, да напълните 2/3 от него с коприва, да долеете вода до ниво 5 см под краищата на съда. Оставете за 7-10 дни, разредете с вода в съотношение 1:10 и с получения разтвор поливайте растенията в корена.
Дървесна пепел - това е най-добрият начин за подхранване на ягодовите насаждения през есента в края на октомври, тъй като по това време растението се нуждае от фосфор и калий. Торенето с пепел през есента е възможно както в суха форма, поръсвайки лехите с него, така и по време на копаене.
Торенето през есента е възможно без органични вещества - някои градинари предпочитат минерални торове. След есенно засаждане може да се използва калиева сол (разредена в съотношение 20 грама на 10 литра вода) или суперфосфат (10 грама на 10 литра вода). Тези два разтвора са подходящи за прилагане единствено между лехите.
Идеалният вариант за подхранване на корените е смес от нитрофоска (2 с. л. на 10 литра вода) и калиева сол (20 g). Под всеки храст не трябва да се изливат повече от два литра от този разтвор.