Един от най-често срещаните продукти, които вероятно растат във вашата градина, са картофите. Много хора се сблъскват с този проблем: старите картофи, които са били съхранявани дълго време в хладилника или чекмеджето, изведнъж започват да покълват. Те може да се използват за отглеждане на нов разсад. Това не само ще ви спести пари, но и ще намали количеството изхвърлени хранителни отпадъци, което е важно за околната среда.
Как да отгледаме разсад от покълнали картофи
1. Отрежете онези части от картофите, където има кълнове и очи.
2. Нарежете ги на парчета, като се уверите, че всяко има поне едно или две очи.
3. След това поставете частите на картофите в саксия с пръст.
4. Грижете се и ги поливайте по същия начин, както правите с картофите в градината.
5. В рамките на една седмица можете да видите първия резултат: кълнове ще се появят от земята!
Изберете слънчево място в градината си с добре дренирана почва. Там трябва да се засаждат покълнали картофи.
Между другото, ако имате възможност, можете да отглеждате картофи у дома. Някои градинари обичат да експериментират и използват големи саксии и сандъчета.
Какво може и какво НЕ може да се засажда до картофите
Как да отглеждаме картофи у дома?
За тази цел можете да използвате или семена от картофи, или реколта от вашата градина.
За да започнете, поставете картофите в плоска кутия. Страната с най-много очи трябва да е обърната нагоре. След това трябва да поставите кутията на хладно място(10–12°), за да покълнат картофите. Това ще отнеме около месец.
След това изберете трите най-големи кълнове (до този момент те трябва да достигнат височина 1,5–2 cm). Останалото трябва да се подреже, за да не станат малки картофите.
Също така е важно да изберете правилния контейнер. Можете да използвате саксии, пластмасови или дървени кутии, стари кофи или големи дебели найлонови торби. Контейнерът трябва да е дълбок с дренажни отвори на дъното. Преди засаждане измийте добре съда със сапун.
За засаждане е най-добре да използвате готова хранителна почва. Дренажен слой от най-малко 8 см трябва да се постави на дъното на контейнера.
Направете вдлъбнатина 8–10 см в почвата и поставете картофите в нея с кълновете нагоре. Покрийте върховете на грудките с почва и полейте добре.
Още няколко важни точки:
· поливайте картофите, когато почвата изсъхне (приблизително веднъж седмично);
· почвата трябва да се разкопае на следващия ден след поливането;
· две седмици преди прибиране на реколтата спрете поливането, така че кореноплодите да не се окажат воднисти;
Ако всичко е направено правилно, картофите ще растат в апартамента дори през зимата! Основното е навременната грижа и спазването на поливането.