Зеленчуковата градина няма как да бъде пълна без целина в нея. Домашната целина е много по-вкусна и полезна от купената. Има големи количества от витамин К, който помага при остеопороза. Богата е на минерали като калций и фосфор. Има ползи за цялостното здраве.
В по-хладните райони най-добре се засажда в ранна пролет. В по-топлите райони планирайте засаждане в средата до по-късно лято.
Целината е издръжливо двугодишно растение, но обикновено се отглежда като едногодишно заради годните за консумация стъбла. Целината се счита за сравнително трудна култура за отглеждане, тъй като трябва да започнете от семена на закрито и растението е склонно да забавя растеж в студено време.
Патладжан в градината: Основни стъпки при засяване
Засяване на целина
Целината има нужда от пълно слънце – 6-8 часа пряка слънчева светлина на ден. Почвата трябва да е богата на хранителни вещества.
Като за начало, разхлабете почвата на дълбочина 30-35 см, след това смесете 8-10 см отлежал оборски тор и/или компост в почвата или добавете на тор 5-10-10. Целината предпочита почва с pH между 5,8 и 6,8.
Почвата е важно да задържа влагата и да не се оттича твърде бързо. Дивата целина расте в блатиста земя, така че ще трябва да осигурите постоянна влага, а слънчевото място, което сте избрали, трябва да осигури добър, равномерен растеж.
Най-добрите условия за добра реколта от ЧЕСЪН
Кога да засадите целина?
- Целината има дълъг вегетационен период и е най-добре да започнете семената на закрито.
- За пролетна култура, започнете семената 10 до 12 седмици преди датата на последната пролетна слана.
- За есенна култура, започнете със семена навреме, за да трансплантирате разсад 10 до 12 седмици преди първата дата на есенната слана.