В допълнение към поливането и редовното торене, подрязването на орхидеята е важна мярка за поддържане на здравето и външния ѝ вид. Време е да научим кога и как да подрязваме орхидеята, така че тя да расте здрава и да дава красиви и пищни цветове.
Кога да подрязваме орхидеите?
Най-добре е да подрежете орхидеята след цъфтежа, веднага след като паднат последните цветове. Тогава някои орхидеи изпадат в покой.
Това е моментът, в който цветето губи очарованието си, но благодарение на тази проста процедура за грижа орхидеята ще расте здрава и ще цъфти красива и в бъдеще.
Периодът на покой в естествени условия се пада през есента и зимата, затова производителите препоръчват подрязването на растенията да се извършва в края на есента - от октомври до края на ноември.
За да приведете орхидеята в покой, след като е приключила с цъфтежа, спрете да торите растението и намалете поливането. Важен аспект е поставянето на зимуващата орхидея в светло и хладно помещение с температура 16-20 градуса.
Как правилно да подрязваме орхидеите?
Сортовете орхидеи, които не произвеждат нито псевдобулби, нито коренища, като например Vanda или Doritis, трябва да се подрязват.
След като цветовете прецъфтят, стъблото на тези сортове също изсъхва. Стъблото на съцветието не продължава да цъфти, затова трябва да се отреже възможно най-близо до най-горния лист.
Според селекционерите отрязването трябва да се извърши над третото око, като се брои отгоре. Ако оставите засъхващ цветоносен стрък на растението, това ще попречи на развитието на младите издънки, а също така ще отслаби орхидеята, която се опитва да възстанови загиващата част.
Ето кои орхидеи не трябва да се подрязват
Сортовете, които произвеждат псевдобулби или коренища, не трябва да се подрязват. Те включват:
- Oncidium;
- Cattleya;
- Cymbidium;
- Dendrobium;
- Zygopetalum.
Орхидеите от тази група не цъфтят два пъти от една и съща псевдобулка, но незабавното отстраняване на псевдобулката може да навреди на растението. Старите псевдобулки се превръщат в резервоар на вода и хранителни вещества за новите издънки. Те могат да изпълняват важна хранителна функция поне още две години. Едва след това псевдобулката може внимателно да се отреже и да се изхвърли.
При тези сортове трябва да се подрязват само старите и мъртви части на растението, за да се предотврати загниване. Отмирането на органите се проявява с промяна в цвета на листата и леторастите, сухота, мекота и хлабавост. Ако листата са само леко пожълтели, те не трябва да се отстраняват.
Сортове като Paphiopedilum или Falenopsis цъфтят на един единствен цветоносен стрък в продължение на много години. Когато издънките изгубят листата си, те не трябва да се премахват, тъй като могат да образуват нови цветове. Подрязването е необходимо само ако целият стрък е изсъхнал.
Подрязване на орхидея - острите инструменти са от съществено значение
Когато подрязвате орхидея, използвайте остри градински ножици или такива, предназначени за рязане на растения и цветя. Само подобни инструменти ви позволяват да направите единичен и точен разрез.
Използването на тъпи ножици или ножици за хартия може да доведе до увреждане на растението. Орхидеите лошо драскат листата и стъблата си, затова трябва да се внимава много при подрязването им.
Добре е също така да не забравяте да дезинфекцирате ножиците след всяка употреба. Можете да закупите и допълнителен инструмент, който е предназначен само за подрязване на орхидеята. Използването на едни и същи градински ножици или ножици за подрязване за различни видове увеличава риска от пренасяне на болести от едно растение на друго.