Иглолистните насаждения могат изненадващо да подобрят дори най-грозната зона. Ако подходите разумно към въпроса за озеленяването с иглолистни дървета, тогава в бъдеще можете да получите отлична растителна композиция. Нека да разгледаме основните нюанси на засаждането на иглолистни растения:
1. Като се вземе предвид височината и посоката на растеж на възрастно иглолистно дърво
Дори иглолистни видове джуджета, като борове, могат да достигнат височина от три или повече метра за няколко години. Високото иглолистно дърво, поради обемната си корона, ще засенчи съседните растения, които могат да растат на ширина, и тогава си струва да обмислите реда на тяхното засаждане. А зрелите иглолистни дървета няма да реагират много благоприятно при засаждането на друго място.
Ако има липса на пространство, трябва да изберете породи джуджета и не забравяйте да вземете предвид тенденцията им на растеж.
Засаждане и грижа за крушови дървета
2. Внимателен подбор на посадъчен материал
За да отглеждате иглолистно дърво, трябва да изберете правилния разсад. Разсадът на иглолистно дърво трябва да има ясна форма, единичен ствол, чисти игли от същия цвят, без буболечки и различни насекоми. Находчивите продавачи, разбира се, ще ви кажат, че с двоен ствол растението ще се вкорени и ще расте по-бързо. Все пак вие избирате това, което ви харесва най-много.
Не купувайте иглолистни разсад с голи корени, тоест без контейнери. Дори и да изглежда добре, такова растение вероятно вече е мъртво.
Когато купувате, дайте предпочитание на млади екземпляри от иглолистни растения, тъй като възрастните обикновено не се вкореняват.
Как да се грижим за конифер (иглолистни дървета)?
· Иглолистните растения не обичат оборския тор, той е опасен за тях
· Започнете торенето пет години след засаждането.
· За иглолистните растения е необходим дренаж
· Преди засаждане направете три слоя в дупката: натрошен камък, тухла, пясък, естествена почва и малко пясък, култивирана почва, закупена от торби, разпръснати с пясък и местна почва.
3. Как да поливаме правилно иглолистните растения
Необходимо е да се осигури правилно поливане на иглолистни растения. Тъй като корените на иглолистните дървета са повърхностни, поливането с маркуч директно в корена само ще навреди. Опитайте да поливате с лейка. За възрастни дървета е полезно да се поръси цялото растение.
Парично дърво: Най-добрата грижа за добър растеж
4. Не забравяйте за мулчирането на иглолистни насаждения
Този процес е полезен за поддържане на температурата в кореновата система. Първо връзваме долните клони на дърветата. След това премахваме чима и тревата около иглолистното дърво. Внимателно почистваме горните корени от почвата, разхлабваме дъното и добавяме минерални торове, поливаме и едва след това разстиламе мулча в равномерен слой. Падналите листа и торфът са идеални за мулчиране.
Правилното засаждане на иглолистни дървета ще гарантира красотата на вашата градина за много години. Използвайте тези прости съвети и иглолистните растения във вашия двор ще се чувстват като у дома си!
Възпроизвеждане
Ако искате да отглеждате иглолистни дървета във вашата градина, те могат да се размножават чрез резници: туите, хвойните и дори смърчовете са подходящи за резници през пролетта. Кедърът е лесен за отглеждане от семена. По-добре е да сеете преди зимата - и през пролетта ще се появят приятелски издънки.