Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отгледайте най-вкусните домати в оранжерия с тези градинарски тайни

02 май 2023, 16:13 часа

Доматите са бързо растяща култура. Най-добрият начин да получите добра реколта е в оранжерия. Опитните градинари предпочитат да отглеждат домати в оранжерии. Те предотвратяват неблагоприятните климатични условия и вредителите и създават благоприятни условия за зеленчуците.

Вижте колко е полезен чесънът засаден близо до розите

Засаждане на домати в оранжерия

Подготовката на почвата в оранжерията е първата стъпка при засаждането. Препоръчително е почвата да се обработи с термален разтвор на меден сулфат. Лехите трябва да се подготвят 5-7 дни преди засаждането. Те трябва да са високи приблизително 30 cm и широки 80 cm. Трябва да са добре разрохкани и добре дренирани, за да се осигури добра реколта. Между лехите трябва да се прокара пътека, широка 60-70 cm.

Подготовка за засяване на семената

Времето за сеитба варира в зависимост от региона. Семената се поставят в малки марлени торбички и се накисват в разтвор на калиев перманганат за 15 минути. След това се изплакват с топла вода. Готовите семена се накисват във вода.

Подгответе богати на хранителни вещества субстрати в контейнери. Те се правят от едър пясък, дървени стърготини, трева, компост или торф. Осигурете дренажен отвор на дъното на всеки контейнер.

Поставете контейнерите с разсада на топло и светло място при температура от поне 25°C. Покрийте всеки контейнер с найлоново фолио, за да осигурите ранно покълване.

В рамките на една седмица температурата ще се понижи до 16°C. Семената трябва да бъдат втвърдени, за да не замръзнат при настъпване на студено време. След това температурата отново се повишава до 20°C. Този процес трябва да продължи до появата на второто листо. Листата обикновено се появяват един месец след покълването.

Когато разсадът е готов за засаждане, височината му е 15-35 cm. Разсадът трябва да се закали преди засаждане в земята. Ако това не се направи, доматите могат да загинат. Закаленият разсад има по-силни корени и по-дебели стъбла.

Спрете да поливате една седмица преди засаждането на разсада. Това ще помогне на доматите да развият студоустойчивост и ще ги предпази от увяхване, ако температурата на почвата падне твърде бързо в бъдеще. Закаляването на доматите трябва да започне една и половина до две седмици преди засаждането.

Засаждане на доматен разсад в оранжерията

Засадете доматите възможно най-дълбоко в почвата. Засаждайте доматите на единични редове или на редове. Разстоянието между храстите не трябва да е твърде голямо. Препоръчителната ширина е 60 cm.

Грижи за разсада от домати в оранжерията

След като разсадът е подготвен, започват най-важните стъпки: поставяне на луковица, подрязване, поливане и торене.

Връзване и подрязване на доматите в оранжерията

Връзването включва прикрепване на клони и стъбла към стълбове. За целта се използват парцали, въжета или пластмасови примки. В някои случаи може да се наложи връзване на няколко места едновременно. Избягвайте да връзвате прекалено здраво. Това се прави, за да се предотврати попадането на влага върху стъблата и листата и счупването на клоните. Връзването улеснява грижата за доматите и реколтата. Издънките трябва да се подхранват и ако не се отстранят навреме, ще се загубят витамините и водата, необходими за плодовете.

Поливане и торене на доматите в оранжерията

Оранжерийните домати не обичат прекалено много вода. Прекомерното поливане може да ги разболее. Преди цъфтежа те трябва да се поливат около два пъти седмично; 2-3 литра вода на растение. По време на цъфтежа количеството вода трябва да се увеличи до 5 литра на храст. Щом се появят първите плодове, ги поливайте два пъти седмично.

След като узреят първите червени плодове, те могат да се поливат веднъж седмично. Прекомерното поливане може да доведе до напукване на плодовете и загниване на корените.

Има много начини за наторяване на доматите. Това може да стане както с народни средства, така и със специализирани торове. На първо място, има разтвори на йод, пепел, мая и птичи тор.

Азотните и фосфорните торове също се използват широко. Тяхното предимство е, че не е необходимо да се смесват химикали и торове.

Кои са най-добрите средства за мулчиране на почвата в градината?

Събиране на реколтата и съхранение на доматите

Могат да се събират както червени, така и зелени домати. Най-добре е зеленчуците да се съхраняват на сухо място, за предпочитане в картонени или пластмасови кутии. Покрийте горната част с дебела кърпа или трева. Узрелите червени домати могат да се съхраняват в продължение на 4 дни, розовите домати - 5 дни, а кафявите домати - 7 дни. Зелените домати трябва да се съхраняват на стайна температура в продължение на три седмици, преди постепенно да узреят.

Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес