Краставиците са често срещани в домашната градина и много предпочитани за хапване през лятото. Те са топлолюбиви и се нуждаят от слънчево и защитено от вятър място. Важно е да ги защитите, защото имат плитка коренова система и чувствителни корени, което ги прави податливи на счупване от вятъра. Осигурете им пълно слънце – 6-8 часа слънчева светлина, за да растат здрави и силни.
Почвата трябва да е рохкава и богата на хумус, тъй като краставиците са тежки хранилки. Те се нуждаят от достатъчно азот, фосфор и калий, както и редовно торене. Може да използвате и компост. Краставиците имат голяма нужда от вода, така че е важно да ги поливате обилно.
4 сорта краставици, които НЕ горчат
При засаждане трябва да се поддържа разстояние между отделните растения около 60-80 см, за да има достатъчно място за растеж и преминаване на въздуха свободно. Може да отглеждате краставиците и вертикално, ако нямате достатъчно място в градината.
Придружаващо засаждане при краставиците
Придружаващото засаждане има предимството, че съседните растения могат да се подкрепят взаимно. С правилните съседи много растения растат по-добре и са по-устойчиви на болести и вредители.
Най-добрият начин за отглеждане на краставици за ЧУДЕСНИ резултати
По отношение на корените растенията с различна дълбочина на корена си хармонират добре помежду си. Краставиците имат плитка коренова система, така че растенията с дълбоки корени са добри спътници. Това ви позволява да използвате оптимално пространството в почвата и растенията не се конкурират за хранителни вещества.
Голямо разнообразие от зелеви видове като карфиол, броколи, къдраво зеле, бяло зеле, савойско зеле, брюкселско зеле и пак чой са много подходящи като съседи на краставиците.
Други растения, които се съчетават добре с краставиците поради тяхната коренова система, са например цвекло, целина, копър.
Можете да засадите почвопокривни, ниски или храстовидни растения под увивните сортове краставици. Например, можете да засадите маруля, спанак, настурция, леща, лук или чесън. Тези култури засенчват почвата и по този начин намаляват изпарението на почвената вода.