Колкото и да не искаме да си го признаем, настъпи моментът, в който трябва да зазимим мушкатото. Отмина периодът на обилен цъфтеж и нежен аромат. Сега трябва да положим грижи за растението, така че то отново да може да разкрие цялата си прелест пред нас.
Грешките, които не бива да допускаме, когато зазимяваме мушкатото
Има няколко грешки, които в никакъв случай не е желателно да допускате, стане ли въпрос за зазимяване на растението.
Ето какви са те:
Не поливайте цветето прекалено често
Мушкатото е едно от растенията, които не се нуждаят от прекалено често поливане през зимата. Веднъж в седмицата е напълно достатъчно. Дори да ви прави впечатление, че в началото цветето започва да жълтее и част от листата му да падат, не се тревожете. Това значи, че мушкатото се готви за зимен сън и подобно явление е напълно нормално.
Ако искате да подмладите старото МУШКАТО, незабавно направете ето това
Почиствайте мушкатото редовно
Както споменахме преди малко, когато цветето се готви за сън, листата започват да падат и да се образуват пожълтели клонки. Това е правилният момент, в който да почистите саксията на вашето цвете. Макар, че то се готви да заспи, това не значи, че не се нуждае от грижи. В противен случай процесът по гниене на листата може да привлече насекоми и ларви, които пък на свой ред да навредят на кореновата система на растението.
Не подхранвайте мушкатото през зимата
Още една грешка, която често бива допускана. Истината е, че мушкатото не се нуждае от подхранване през зимата, защото целта не е то да започне да цъфти. Обогатяването на почвата или смяната с нова такава е добре да се извърши през пролетта.
Спазвайте тези правила и сме сигурни, че вашето растение ще се чувства много добре през студените месеци от годината.