Събирането на листата в красив есенен ден не трябва да се гледа само като скучно задължение. Листата имат много ползи за градината и градинарите разкриват повече за това.
Есенните листа са богат източник на органична материя и пълни с микроелементи, които дърветата добиват дълбоко в почвата. Когато се смесят с почвата, листата хранят земните червеи и други полезни организми. Те също аерират тежките почви и помагат на песъчливите почви да задържат влагата. Чрез листата може да направите мулч, чрез който да потиснете плевелите. С негова помощ ще предпазите растенията от идващия студ.
Не изхвърляйте падналите листа в градината, могат да са много полезни
Добре е да надробите листата. Това улеснява микробите да започнат да превръщат листата в хумус и растителни хранителни вещества. Когато листата се настъргват, те остават рохкави. Може да надробите листата с шредер за листа или с мулчираща косачка.
Как да съхранявате и използвате настъргани листа?
Можете да съхранявате вашите нарязани листа в големи пластмасови торби за боклук, да ги затворите в телена ограда или просто да направите купчина и да я покриете с брезент. Начини за употреба:
- Мулчирайте около нежните растения, за да ги предпазите от студа, който идва със зимата. Това е добре за чесъна, рози и други нежни луковици и многогодишни растения. Нанесете мулча, когато растенията навлязат в зимен покой.
Мулчиране в градината с паднали листа: Успешен и бюджетен вариант
- Смесете нарязани листа в почвата, за да обогатите нови или обновени градински лехи.
- С есенните листа може да мулчирате през пролетта. Престоялите листа ще са по-меки и ще се работи по-лесно с тях.
- Листата постепенно ще се разпаднат на меко вещество с фина текстура, наречено листна плесен. Тази концентрирана версия на нарязани листа може да се добави към почвата за саксии за подхранване на цветята.