Лукът е една от най-популярните и лесни за отглеждане градински култури, но понякога и той поднасят неприятни изненади под формата на провал на реколтата. Но за да получите щедра реколта, трябва да знаете няколко трика.
Тайната на богатата реколта от лук
Той е култура, която не се страхува от студа. В същото време се препоръчва да се засажда лук в онези дни, когато средната дневна температура достигне 10 градуса по Целзий над нулата. За да определите дали засаждането ще успешно или не, трябва да ходите боси по почвата - ако краката ви са замръзнали, все още трябва да изчакате, но ако това действие е придружено от приятни усещания, можете да поставите посадъчния материал в земята.
Хитрият трик, който увеличава реколтата на лука
И за да не направите грешка във времето, се препоръчва да обърнете внимание на благоприятните дати в лунния календар. Така че, най-добре е да засадите чесън и лук на открито през март - от 28 до 31.
Важно: Не трябва да отлагате засаждането на лук, тъй като младият лук не обича твърде топла почва.
Ако прогнозата за времето все още предвижда студове и лукът е засаден, трябва да покриете луковиците за една нощ.
Мястото за лук трябва да е светло, добре проветриво и без застояла влага. Лукът обича плодородна, рохкава почва с неутрална киселинност и расте активно при добра светлина и температура на въздуха над +15 градуса.
Между другото, правилното сеитбообращение е много важно условие за добра реколта. Този зеленчук покълва добре в земята след царевица, цвекло, домати, зърнени култури, краставици и боб. Не се препоръчва обаче културата да се засажда на същото място, където е расла миналата година.
Схемата за засаждане на лук в открита земя е проста: между редовете трябва да има около 20 см и между самите луковици 15 см. Препоръчва се лукът да се постави в земята на дълбочина около 1-2 см. Ако е поставен твърде дълбоко, това ще доведе до бавно развитие и образуване на луковицата с малко удължена форма.
Имайте предвид, че лукът е особено взискателен към поливането по време на формирането на подземната част. Така че, ако има липса на влага, зеленчукът ще стане не сладък, а пикантен, тъй като ще се натрупат повече сухи вещества. Ето защо при сухо време лехите с лук трябва да се поливат поне веднъж седмично.
Подходящи торове за подхрнването му са суперфосфат, амониев нитрат и калиева сол.
Прочетете също: Преди да засадите лука, накиснете го в това, за да е богата реколтата