Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде трябва да засадите лука в градината - главите ще са големи колкото юмрук

28 февруари 2024, 13:23 часа

За да отгледате едър и сочен лук, трябва да изберете правилното място за засаждането му в градината.

Къде да засадите лук?

Лукът обича лека, рохкава и плодородна почва. Не са подходящи кисели, солени и блатисти почви. Също така не трябва да засаждате зеленчука там, където преди това са отглеждани чесън, ряпа, репички, моркови и цвекло.

Зеленчукът расте добре след бобови растения (грах, боб, люцерна), кръстоцветни зеленчуци (зеле, броколи, карфиол) и зърнени култури (ръж, пшеница, ечемик). Лукът също се чувства страхотно след тревисто зелено торене с фацелия, невен и синап. Идеалният предшественик на коментирания зеленчук е синапът.

Цветето, което всеки опитен градинар засажда до лука

Правила за отглеждане и грижа за лук

Почвата, върху която ще се отглежда този зеленчук, трябва да започне да се подготвя през есента. Добавят оборски и калиево-фосфатни торове и се прекопава. Ако това се направи през пролетта, семената на лука може да лежат твърде дълбоко и рохкавата почва ще затрудни равномерното им поникване.

През пролетта, преди сеитба на семена, почвата трябва да се разкопае добре и равномерно с гребло, в нея не трябва да има големи буци.

Първите две седмици след засаждането семената и растенията се нуждаят от много влага. Водата насърчава бързото им покълване и активното развитие на леторастите.

Веднага след поливането е необходимо да разкопаете горния слой на площта на дълбочина около 5 см, така че водата да проникне по-добре в земята. В допълнение, тази процедура е ефективен метод за защита на културата от плевели.

В периода на растеж на издънките те трябва редовно да се разреждат, като се отърват от слабите и повредени растения. Ширината между храстите лук трябва да се поддържа в рамките на приблизително 10 см.

Подхранването на издънки от лук през вегетационния период се извършва на три етапа:

  1. Когато младите зелени издънки са все още светли на цвят, почвата се наторява с птичи тор, урея или оборски тор.
  2. Две седмици след първия етап нитрофоската се използва като тор.
  3. На последния етап от подхранването, веднага щом луковиците станат с диаметър около 3 см, се използват суперфосфати.

Един месец преди прибиране на реколтата почвата между лехите трябва да се разкопае. Лукът трябва да се прибере веднага след като перата му започнат да падат на земята, без да се чака листата да изсъхнат. След прибиране на реколтата луковиците трябва да се изсушат на добре проветриво място.

Как е правилно да се яде лук?

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес