Градинарите с опит знаят за възможността за удължаване на плододаването на краставиците. В същото време има широко разпространено мнение, че е невъзможно да се „принуди“ растението да дава плодове до падането на първата слана. Но според опитните градинари е напълно възможно да се постигне такъв резултат. За целта трябва да се спазват няколко прости и лесни за изпълнение стъпки. Те включват:
- премахване на излишните листа
- правилно торене
- защита от болести и неприятели
- използване на покривен материал
- правилно поливане
Без химия: Ето как да ускорите растежа на краставиците
Удължаване на плододаването на краставиците - 5 работещи съвета
Премахване на излишните листа - това е една от най-важните стъпки. Необходимо е да се отстранят листните плочи, разположени под плода. Когато долната част на насажднията стане напълно „проветрива“, ще трябва да добавите почва и да използвате материал за мулчиране.
Правилното торене също е от решаващо значение. Можете да направите растението по-силно в края на летния сезон, като използвате суха мая. Вземете дълбок съд, налейте в него половин литър вода и добавете 1 супена лъжица мая и същото количество кристална захар. След старателно разбъркване оставете сместа. И след 3-4 часа разредете приготвената смес с топла чиста вода (5 л). Крайният резултат ще бъде разтвор за пълноценно подхранване на насажденията. Той трябва да се добави към водата за напояване. Полученият продукт е достатъчен за кофа вода.
Използването на инфузия от кравешки тор също помага да се увеличи продължителността на плододаването на краставиците. За целта 1 част тор се разрежда в 10 части вода и краставиците се поливат с получения разтвор.
Защита от болести и неприятели - това е друга важна стъпка. Ежеседмично трябва да се използват подходящи профилактични средства.
Използването на покривен материал също не е за пренегребване. Започвайки от последната третина на лятото, растението ще трябва да бъде покрито през нощта, когато температурите започват да падат. Препоръчително е да използвате естествен покривен материал.
Правилното поливане също е от решаващо значение за удължаване плододаването на краставиците. В края на лятото краставиците трябва да се поливат по-рядко, отколкото в средата на това време на годината. Ако температурата на въздуха е от +18 до +20 градуса, тогава консумацията на вода трябва да бъде максимум 2 литра на храст. Ако температурата е около +15 градуса, тогава е достатъчно да се използват по 0,5 литра на растение за поливане.
Жегата няма да съсипе краставиците, ако веднъж седмично ги поливате с това