Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Комар няма да припари в къщата: Ето как да си отгледате босилек у дома

30 май 2024, 15:17 часа

За да отглеждате успешно босилек у дома, не е нужно да сте опитен градинар. Трябва да имате поне малко познания какво обича босилекът и какво не, кой е за салата и песто и кой гони комарите.

Вижте още: Чести грешки, които влошават качеството на почвата във вашата градина

Миризмата на босилек и готвенето са две страхотни причини да научите как да отглеждате босилек у дома, в стаята или във вътрешния двор. Член на семейството на ментата, босилекът (Ocimum basilicum) е едно от най-лесните растения за отглеждане у дома, независимо от пространството и климата. Едно обикновено поливане ще освободи аромата на тази билка във въздуха, а нежните листа са идеални за салати, сандвичи, песто и ястия с паста. Трябва само да имате слънчев прозорец или тераса, растение и почва.

Откъде идва босилекът?

Босилекът (лат. Ocimum basilicum) е многогодишно тревисто растение от семейство Устноцветни (Lamiaceae), което включва още мащерка, риган, мента, розмарин, лавандула и градински чай. Смята се, че произхожда от Индия и най-често се използва във Франция и Италия. За тази билка знаели още в древен Египет, където я смятали за свещена. Думата "босилек" идва от гръцката дума "басиликон", което означава царски. Може да достигне до 80 см височина, изисква много влага, светлина и топлина, но и плодородна почва.

Кога да засадите босилек?

Препоръчва се босилекът да се засажда през май и юни.  За щастие босилекът може да се засажда на закрито по всяко време на годината. Това растение обича слънцето, затова трябва да му се осигури най-слънчев прозорец, както и слънчева тераса. Шест часа пряка слънчева светлина се считат за минимум за здраво растение.

Как да отгледаме босилек?

Босилекът вирее най-добре във влажни и топли райони с умерено топъл климат. Идеалната температура за растежа му е 18-20 °C. Босилекът не понася студено и дъждовно време, а фиданките и по-старите растения измръзват при температура 0 °C. Босилекът не изисква никакви специални ефекти или голямо внимание. Просто купете разсад или семена от босилек от разсадника или на пазара, керамична или пластмасова саксия от магазина, почвена смес с много органичен материал, която ще помогне за дренажа, задържането на влага и хранителни вещества.

Стъпка 1: Напълнете саксията с пръст

Напълнете съда с почвената смес, добавете вода, за да овлажните почвата.

Стъпка 2: Поставете семената

Поръсете щипка или две семена равномерно върху влажната почвена смес.

Вижте още: Кога е най-добре да се подхранва пиперът

Стъпка 3: Покрийте с още пръст

Леко покрийте семената с още почвена смес и навлажнете.

Стъпка 4: Поставете саксията на слънце

Поставете го на слънчева част от терасата или в стая със слънчев прозорец. Семената се нуждаят от до 14 дни, за да покълнат. Поливайте веднъж седмично или когато почвата е суха. И изчакайте първите листа за вашите кулинарни приключения.

Видове босилек

Според частта на света, откъдето идват, има средиземноморски, индийски и африкански видове босилек, като има десетки сортове босилек, различни по размер, форма, цвят, мирис и вкус. По-ниските сортове са по-ароматни и не всички са подходящи за салата или репеленти против комари.

Най-известният сорт е Дженовезе, той се използва най-често в кулинарията и е основната съставка на италианския сос песто. Има изключително силен аромат, сладък, деликатен и освежаващ вкус, който не се губи дори след продължително варене.

Класическият босилек (лат. Ocimum basilicum) има много силна и проникваща миризма и затова листата му се използват най-често в кухнята. Класическият сорт е нисък и с проникваща миризма, използва се в кухнята, но се използва и в градини и тераси за прогонване на насекоми.

Сортът босилек пурпурен е с червени листа и е изключително декоративен. 

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес