Розите се нуждаят от торове, съдържащи азот, фосфор и калий, както и набор от микроелементи. Добър вариант са универсалните минерални торове за цъфтящи растения. За тяхното торене могата да се използват органични торове като компост, хумус или оборски тор.
Кога и как се торят розите?
Розите трябва да се торят два пъти годишно:
- през пролетта, когато растенията започват активен растеж;
- през есента, след завършване на цъфтежа;
Направете това през юни, за да цъфтят дълго и пищно розите
Не трябва да торите розите преди зимата. Това може да доведе до увреждане на растенията през студения сезон.
Торът трябва да се нанесе върху почвата в корена на растението, като се разпределя равномерно по целия периметър около ствола. За да направите това, най-добре е да използвате специални инструменти с щифтове, които ви позволяват да разпределите равномерно тора по цялата дълбочина на почвата.
Колко тор да използвате за рози
Количеството на използвания продукт зависи от вида му и възрастта на растенията. Препоръчителното количество универсален минерален тор е около 100 грама на 1 квадратен метър почва. Органичните торове могат да се използват в по-големи количества, тъй като те са по-малко концентрирани и по-безопасни за растенията.
В някои случаи можете да нанесете тор върху листата. Но това трябва да се направи внимателно, тъй като някои торове могат да причинят изгаряния по листата. За да избегнете това, стриктно следвайте инструкциите на опаковката и използвайте специални устройства за обработка на листата.
Органичните торове на основата на растителни остатъци не само стимулират растежа на растенията, но и подобряват структурата на почвата. Под розите можете да добавите обелки от банани, обелки от лук, черупки от яйца, утайка от кафе или използвани листенца чай.
Най-добрите органични торове за розите са:
- Оборски тор - пресен оборски тор не може да се използва, но угнилият може безопасно да се наторява през пролетта.
- Компост - използва се за подхранване през пролетта, както и за мулчиране на храсти.
- Вермикомпост - естественият тор подобрява плодородието и структурата на почвата.
- Птичи тор - концентрираният тор трябва да се разрежда обилно с вода, за да не се изгорят корените на растенията.
Розите реагират добре на добавянето на билкови инфузии, пепел и други органични вещества. По-добре е да се прилагат органични съединения през пролетта, тъй като техният състав е доминиран от азот.
Органичните и минералните торове за розите са необходими от момента засаждане на разсада. Добавят се в посадъчната яма 3-4 седмици преди засаждането. Към градинската почва можете да добавите 3-5 кг угнил оборски тор, тресавищен торф, готов компост и речен пясък. Към сместа се добавят и минерални съединения в дозите, посочени в инструкциите за употреба - обикновено 30-40 гр тор.
Розите ще цъфтят цяло лято - ето какво трябва да направи всеки градинар