Правилно поливане, качествен тор - и реколтата от краставици ще накарат всичките ви съседи в околността да ревнуват.
Краставицата със сигурност не е екзотичен зеленчук: много градинари я отглеждат сами и след това с удоволствие я нарязват на салата и я мариноват за зимата. Въпреки това, за неопитни градинари, капризната природа на краставиците може да се окаже изненада. Много неща могат да се объркат с тях.
По-добре е да започнете да познавате продукта от основите. Как да поливаме зеленчуците правилно? Как правилно да го храним и вържем?
Поливане на краставици и домати - сутрин или вечер е най-добре да се прави
Правила за жартиера
Най-простият и успешен вариант за завързване на краставици е към горната напречна греда на оранжерията. За тези цели можете да използвате грубо въже, растението може по-добре да се прикрепи към него.
Основната тайна на добрия жартиер е примка в основата на растението, на височина около 10 см. Факт е, че стеблото ще стане по-дебело и такъв възел ще помогне да се отпусне жартиера, ако е необходимо, и тогава канапът няма да се врязва в стъблата.
Добре е да оставите същото количество стебло в горния край. В противен случай растението ще стане много разтегнато под тежестта на плодовете и може да пострада.
Всяка седмица или дори по-често ще е необходимо да усуквате краставиците около канапа.
Как да поливаме?
Краставиците обичат влагата. Те трябва да се поливат не само в корена, но и отгоре - за подхранване на големите листа.
В допълнение, листата на краставицата се нуждаят от редовно пръскане. Тази процедура ще предпази растенията от паякообразни акари, вредители, които обичат сухи оранжерии.
В особено горещо време е по-добре да пръскате краставиците ежедневно. Не е необходимо обаче да създавате блато в корените: земята трябва да е само леко влажна.
Възможно е организиране на капково напояване. Ето как да го направите:
· купете капкомери в аптеката;
· напълнете ги с вода;
· закачете ги около оранжерията;
Можете да замените капкомери с обикновени бутилки: трябва да пробиете капака и да заровите бутилките във влажната почва до растенията.
Ако отглеждате краставици на вилата, където идвате само през уикендите, по-добре е да ги поливате и двата дни подред. И ако можете да посещавате растенията през цялата седмица, три поливания на седмица ще бъдат достатъчни.
Тези 8 лайфхака за отглеждане на краставици ще ви донесат тонове реколта
Как да торите краставиците?
Ключът към отличната реколта е правилното и редовно хранене. Не е достатъчно да оплодите краставиците няколко пъти. Поради прекомерно поливане почвата ще загуби някои хранителни вещества. Следователно, краставиците трябва да се хранят на всеки 10 дни. По-добре е да редувате органични торове с минерални.
Като органични торове можете да използвате инфузия от ферментирала трева, кравешки тор или пилешки изпражнения. Едно растение ще се нуждае от около литър.
Минералните торове могат да съдържат азот, фосфор и калий. Те трябва да се използват разредени и не забравяйте да добавите литър разтвор под корена. Можете да замените минералните торове с органични вещества с добавяне на чаша дървесна пепел.