Мулчирането е ефективен начин за защита на почвата и подобряване на условията за отглеждане на повечето градински култури. Има обаче растения, за които този метод на грижа може да бъде пагубен.
Растенията, за които мулчирането е пагубно
Много луковични растения реагират отрицателно на мулчиране. Лалетата, нарцисите и минзухарите се нуждаят от добре дренирана почва и достъп на въздух до луковиците. Покривният материал може да създаде излишна влага, провокирайки развитието на гъбични заболявания и гниене на луковиците.
Сукулентите и кактусите са врагове на мулчирането. Естествените условия на тяхното естествено местообитание се характеризират с минимално количество органичен материал на повърхността на почвата.
Увеличете реколтата от градината си с този лесен метод
Мулчът може да задържи излишната влага, създавайки неблагоприятна среда за развитието на корените на тези устойчиви на суша растения.
Невенът, козмеята и настурцията са растения, които активно се размножават чрез самозасаждане. Плътният слой мулч пречи на естествения процес на разпръскване и покълване на семената. Препоръчително е почвата около тези растения да се остави отворена, за да се осигурят всички необходии условия за успешно самозасяване.
Почвените растения на алпийските хълмове предпочитат да растат в условия, възможно най-близки до естествените. Флокс и седум реагират отрицателно на наличието на органичен мулч. Естественият камък е най-добрият материал за декориране на пространството около тези растения.
Патладжаните, чушките и доматите се нуждаят от добре затоплена почва в началото на сезона. Мулчирането забавя процеса на затопляне на почвата, което може да доведе до забавено развитие на растенията и намаляване на добивите. Такива култури трябва да се мулчират само след стабилно затопляне на почвата.
Влаголюбивите растения, растящи в низини или близо до водни басейни, често страдат от излишък на органичен материал.
Блатните ириси, невен и лизихития не изискват допълнително задържане на влага. Мулчирането може да причини гниене на кореновата система на такива растения.
Растенията, които не могат да бъдат мулчирани, изискват алтернативни методи за грижа. Редовното разхлабване на почвата, навременното поливане и използването на минерални торове спомагат за поддържането на оптимални условия за тяхното развитие.
По различно време на годината нуждите на растенията от защита на почвената повърхност се променят. През пролетта повечето култури изискват свободен достъп до слънчева светлина, за да затоплят почвата. През лятото някои растения могат да реагират положително на леко мулчиране с пясък или фин чакъл, което не предотвратява изпаряването на излишната влага.
Всичко за мулчирането - как, колко и какъв мулч да изберете