Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои растения НЕ обичат кисела почва?

20 май 2024, 18:00 часа

Качеството на почвата е един от най-важните фактори, влияещи върху растежа и развитието на растенията в градината. Градинските култури имат различни предпочитания за киселинност на почвата. Някои растения предпочитат кисела среда, докато други, напротив, не могат да я понасят и се развиват зле в такива почви.

Познаването на предпочитанията на растенията ще ви помогне да планирате правилно засаждането и да създадете оптимални условия за растеж и плододаване на градински култури.

Признаци на киселинна почва: как да я разпознаете

Киселата почва има редица характерни черти, по които може да бъде разграничена от неутрална или алкална.

Плевели като киселец и хвощ често растат в кисела почва. Почвата има светлосив или белезникав оттенък и не абсорбира добре водата.

Лесен експеримент за измерване рН на почвата

При добавяне на пепел се наблюдава бурна реакция с отделяне на пяна. За да определите точно киселинността на почвата, можете да използвате специални тест ленти или устройства.

Растения, които не понасят кисела почва: списък

Растенията, които не се развиват добре в кисела почва, включват повечето зеленчукови култури, като домати, чушки, патладжани, краставици, тиквички, тикви, цвекло, моркови, лук и чесън.

В кисела почва тези растения не усвояват добре хранителните вещества, често боледуват и дават ниски добиви. Също така овощните дървета и ягодоплодните храсти, като ябълкови дървета, круши, череши, сливи, касис и малини, не обичат кисела почва.

Как да подобрим киселинната почва

За подобряване на киселинността на почвата се извършва процедура за обезкисляване или дезоксидация. Най-често срещаният метод е добавянето на вар или доломитово брашно.

Тези вещества неутрализират киселинността на почвата и я обогатяват с калций и магнезий. Количеството вар или доломитово брашно зависи от степента на киселинност и механичния състав на почвата.

Дезоксидацията се извършва през есента или пролетта, като веществото се разпределя равномерно по повърхността на почвата и след това се изкопава.

В допълнение към вар и доломитово брашно, дървесна пепел или креда могат да се използват за дезоксидиране на почвата.

Пепелта съдържа калий, фосфор, калций и други микроелементи, полезни за растенията. Кредата също е източник на калций. Тези вещества се добавят към почвата при засаждане на растения или се използват за мулчиране.

Растенията, които е по-добре да НЕ засаждате в градината си - те изтощават почвата само за 1 година

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес