Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога е подходящо да се прави листно торене на зеленчуци?

27 май 2024, 15:11 часа

4-6 дни след всяко кореново подхранване може да се направи листно подхранване с разтвори на микроелементи съгласно препоръките за приготвяне на разтвора. Доматите, сладките пиперки и патладжаните се подхранват с нитрофоска или друг комплексен тор във всички фази, падащи между май и юни.

Листно подхранване на зеленчуци

Традиционно в почвата се прилагат торове. Но много от тях не работят веднага. И има ситуации, когато растението изпитва остра липса на някакъв хранителен елемент. Можете бързо да го попълните с помощта на листно торене.

Какво е листно подхранване?

Листното подхранване е метод за доставяне на торове към растенията, различни от корените. Торине през листата. Те също са в състояние да абсорбират хранителни вещества и да ги разпределят в растението много по-бързо и по-ефективно.

Такива торове обикновено се използват като „линейка“ за растението, когато му липсва определен елемент. Можете да определите проблема по листата:

·        няма достатъчно азот - листата стават бледи, а долните пожълтяват, младите листа стават малки;

·        няма достатъчно фосфор - листата стават лилави;

·        Няма достатъчно калий - листата стават набръчкани и по краищата се появява кафява граница.

В този случай за листно подхранване се вземат торове, които съдържат липсващия елемент.

Кога се прави листно торене на овошки?

И по този начин микроелементите често се дават на растенията, тъй като техните дози са оскъдни, когато се добавят към почвата, те просто се разпръскват в почвата и може да не достигнат местоназначението си. В допълнение, такова торене често се дава като допълнителна мярка за увеличаване на добива или повишаване на устойчивостта на растенията към болести.

Полезна информация за листното подхранване

·        Предписване на листно торене Третиране на растения с липса на специфични елементи, прилагане на микроелементи

·        Торове за листно подхранване Почти всички, но концентрацията на дозата на разтвора трябва да е много слаба

·        Време за прилагане на листни торове През целия активен вегетационен период на растенията

Листно подхранване на домати

Доматите обичат доброто хранене, но торовете от почвата винаги достигат до растенията в пълен размер. Например, в хладно време те се абсорбират по-малко от корените. И при суша също. Затова е полезно при доматите да се извършва листно торене с основни хранителни вещества.

Как се прави листно торене на домати

Кога е подходящо да се прави листно торене на зеленчуци?

Схемата за листно торене на лехите е следната:

1.      в периода на активен растеж - урея (5 супени лъжици на 10 литра вода);

2.      по време на периода на цъфтеж - суперфосфат (2 супени лъжици на 10 литра вода);

3.      по време на пълнене на плодовете - калиев сулфат (3 супени лъжици на 10 литра вода).

Уреята и калиевият сулфат се разтварят добре във вода. Суперфосфатът е вреден, така че трябва да приготвите екстракт от него. Те го правят така: изсипете тора с топла вода (1:10) и го оставете за един ден. Инфузията трябва периодично да се разбърква. И преди да пръскате растенията, прецедете през няколко слоя марля.

Не е необходимо да обвързвате торовете с конкретни фази на развитие на доматите, но ги използвайте, когато третирате насажденията срещу болести и вредители. Но не забравяйте, че разтворите на торове не могат да се смесват - след третиране с химикали растенията трябва да се напръскат 3 пъти с интервал от 1 ден - първо с разтвор на урея, след това с екстракт от суперфосфат и след това с разтвор на калиев сулфат.

Правете листно подхранване на домати на открито вечер - в този случай разтворът ще изсъхне бавно и листата ще могат да абсорбират максималното количество хранителни вещества. А сутрешната роса ще засили ефекта от усвояването на тора.

В оранжерията

Листното подхранване в оранжерията се извършва със същите торове и по същото време, както на открито. Но е по-добре да не ги правите вечер, а рано сутрин. Факт е, че в оранжерията обикновено има много висока влажност на въздуха и допълнителната влага може да провокира избухване на болест.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес