Отглеждането на грозде не е много сложен въпрос, но изисква стриктно спазване на технологията, навременно и правилно изпълнение на всички операции. За да получите богата реколта, трябва правилно:
· вземете предвид всичките му характеристики, когато се грижите (устойчивост на болести, замръзване, скорост на узряване);
· засадете разсад, като вземете предвид климатичните условия;
· завържете издънки и оформете храст;
· изберете режима на поливане и торене;
· направете резитба;
· третирайте с фунгициди за защита срещу вредители и болести.
Освен това всеки от изброените етапи е изключително важен. Но ако неправилното подрязване или поливане засяга само сезонния добив и ситуацията може да бъде коригирана, тогава без ефективна защита от вредители растението може просто да умре.
Опитните лозари винаги пръскат лозята с това преди падането на студа
Кога е най-добре да се пръска лозето - сутрин или вечер?
Опитните градинари съветват третирането на лозето вечер при залез слънце, когато слънцето вече не изсушава напръскания състав и може да се абсорбира от растението по-дълго. Препоръчва се също така превантивното пръскане да се комбинира с лечебно и листно подхранване. По-добре е обработката да се извърши отгоре надолу, така че растението да абсорбира по-добре състава. Когато извършвате работа, не забравяйте за личната защита и спазвайте предпазните мерки, за да сте сигурни, че химикалите не влизат в контакт с кожата и лигавиците.
Правилно подбраната градинска пръскачка ще улесни обработката на градината и ще гарантира, че напръсканите химикали равномерно покриват растенията с минимален разход. Днес можете да изберете ръчни, помпени, акумулаторни модели с резервоари с различен капацитет, които ви улесняват да намерите най-удобния вариант за себе си във всички отношения на най-добра цена.
Схема за обработка на грозде
За да се предотврати заразяването на лозето от вредители и болести, навременната му обработка е изключително важна.
1. Пръскане на лозата с железен сулфат непосредствено през пролетта (препоръчителната доза е 400 г/10 л вода).
2. По време на периода на отваряне на пъпките, ако миналата година растението е било болно или е било повредено от вредители за превантивни цели. Препоръчва се едновременното използване на продукти за унищожаване на вредители и гъбични заболявания.
Още сега напръскайте лозята с този разтвор и гроздето ще стане по-сладко
3. В края на април след появата на 3-5 листа се извършва допълнително превантивно третиране на гроздето. В този случай оптималното решение би било използването на сложни дългодействащи фунгициди заедно с лекарства срещу вредители.
4. Преди цъфтежа през периода на активен растеж ще е необходимо най-систематичното третиране, което ще осигури не само външна, но и вътрешна защита на растението. Това ще изисква вътрешна защита както за третираните, така и за нетретираните части на растението в допълнение към борбата с вредителите и гъбичките. По време на цъфтежа третирането не е допустимо, това може да доведе до загуба на цялата реколта (цветята най-често падат напълно).
5. Многократното пръскане със средствата, описани в предходния параграф, се извършва в момент, когато гроздовите плодове са с размер на грахово зърно.
Допълнителни третирания се извършват при откриване на признаци на заболяване, но последните трябва да се извършат не по-късно от 14 дни преди прибиране на реколтата. Освен това, на интервали от 3 години, преди покриване на лозята, храстите се третират със силен пестицид (но се използва само в индустриални лозя).