Лукът е здравословен зеленчук, който идеално допълва различни ястия. Ето защо много градинари го отглеждат в градината си. Но за да подобрите качеството на реколтата, трябва да засадите наблизо култури, които ще предпазят лука от болести и вредители.
Най-добрите съседи на лука за богата реколта
Тази градинска култура се разбира добре с цветята. Например, можете да засадите невен наблизо, който ще отблъсне вредителите с аромата си.
Освен това е допустимо да се засади магданоз наблизо. Той не само подобрява вкуса на зеленчука, но и насища почвата с полезни елементи. В същото време магданозът може да отблъсне вредните насекоми, които могат бързо да унищожат реколтата от лук. Друг добър вариант за съсед в градината са репичките. Този здравословен зеленчук може да подобри качеството на почвата и да я насити с кислород. Репичките също влияят върху качеството на добива от лук.
Цветето, което всеки опитен градинар засажда до лука
Грижата за културата се състои в навременно поливане, разкопаване на почвата, премахване на плевели, прилагане на торове и предприемане на превантивни мерки за защита срещу болести и вредители.
Докато луковиците растат, почвата трябва да се поддържа влажна. Поливането е необходимо да се извършва 2 пъти на всеки 7 дни. Почвата трябва да е мокра на дълбочина 10 см, веднага щом луковиците започнат да растат - до 20 см.
Разкопаване и плевене - месец след засаждането се извършва „сухо“ поливане - разрохкване на почвата, отстраняване на изсъхналата кора. В същото време горната част на луковицата се освобождава от почвата. Премахването на плевелите ще помогне за насочването на хранителните вещества към местоназначението им - зеленчуковата култура. Разхлабването ще помогне за унищожаването на ларвите на насекомите.
Хранителните вещества винаги трябва да достигат до главите, за да расте зеленчукът. По време на вегетационния период е необходимо да го подхраните 3 пъти.
Първото торене се извършва през май. Азотът се разпръсква по повърхността и почвата се прекопава.
Второто и третото торене се извършват с торове, съдържащи калий и фосфор. Луковиците се нуждаят от торене с мед и цинк. Достатъчното количество помага за удължаване на срока на съхранение на главите, така че трябва да приложите тор, който ги съдържа, месец преди прибиране на реколтата.
Добрата реколта от зависи от изпълнението на определени условия:
- избор на слънчево място в градината;
- подготовка на почвата;
- дезинфекция на посадъчния материал;
- избор на време за засаждане;
- правилно поливане и поддържане на влажност;
- трикратно прилагане на торове на сезон;
- разкопаване и плевене;
- борба с вредители или болести;
Засаждане на лук през есента - 7 златни правила за богата реколта