Опитните градинари никога няма да оставят празни лехи на мястото, където преди това са отглеждали картофи. Веднага след прибиране на реколтата от този зеленчук, те засаждат площта, която са заели с растения, благодарение на което се възстановява плодородието на земята.
Разбира се, в случая става въпрос за зелено торене, което освен това помага да се отървете от някои болести и неприятели, прави почвата рохкава и проветрива.
Какво е най-добре да се засади на мястото на картофите след прибиране на реколтата?
За да изберете най-добрия вариант за засаждане след картофи, си струва да запомните, че по време на престоя си в земята тази култура най-активно абсорбира азот, фосфор и калий. Затова си струва да се даде предпочитание на растения, които могат да компенсират липсата на тези вещества.
Картофи - повишават ли кръвната захар
Те включват като цяло всички бобови зелени торове: люцерна, грах, лупина, сладка детелина и др. Ако сте решени да премахнете дефицита на фосфор и калий, трябва да изберете ръж като помощник в случая. Освен това унищожава популациите на телените червеи, което също ще има благоприятен ефект върху бъдещата реколта.
След прибиране на картофите засадете на тяхно място със смес от ръж и бобови растения. Когато растенията пораснат, закопайте ги в почвата и ги оставете за зимата.
Опитните градинари препоръчват използването на минерални торове, които ще помогнат за насищане на почвата с азот, като по този начин ще повишат нейното плодородие. Можете да добавите амониев сулфат към почвата - този комплексен тор, освен азот, съдържа и сяра - или амониев нитрат. Ще бъдат достатъчни 15 грама минерален тор на квадратен метър.
Освен това, след прибиране на реколтата от картофи, можете да наторите почвата с калиев хлорид или калиев сулфат. Някои градинари предпочитат да използват органични торове: след отглеждане на картофи към почвата може да се добави хумус или компост, който ще служи като алтернатива на сложните минерални торове, както и на птичи тор и оборски тор. Отличен източник на калий е пепелта.
Вторият етап от подобряването на почвата ще бъде засаждане на така нареченото зелено торене - зелено торене. Най-добре е след картофите да се засаждат бобови растения (лупина, грах, фий), кръстоцветни култури (горчица, репички, рапица) или зърнени култури (ръж). Зеленият тор почиства почвата от гъбична и патогенна микрофлора, разрохква почвата и извлича хранителни вещества от дълбините, отблъсква вредителите - нематоди и телени червеи.
Въпреки това, когато избирате зелен тор, е важно да вземете предвид какви култури ще бъдат засадени на това място през следващата година: ако планирате да отглеждате бобови растения, тогава не можете да използвате зелен тор от същия тип. Подобна е ситуацията с растенията от семейството на кръстоцветните: ако искате да използвате този парцел за засаждане на зеле през новия сезон, не използвайте зелен тор от групата на кръстоцветните. Ръжта може да се нарече универсален зелен тор.
Колко често може да ядете картофи през зимата - отговор от лекар