Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е водата, с която трябва да поливаме цветята у дома

18 май 2023, 13:32 часа

Всеки начинаещ любител на цветята се чуди с каква вода да полива стайните растения, за да бъдат винаги свежи и красиви. В грижата за стайните растения има много нюанси. Поливането не прави изключение и всяко цвете изисква различни грижи.

Някои растения, като орхидеите, азалеите, хортензиите и папратите, се нуждаят от много леко кисела вода. Някои растения изискват и твърда вода с високо съдържание на варовик. Добър пример за това е олеандърът.

Домашните цветя, която всяка жена трябва да има, защото ѝ носят щастие

Повечето декоративни растения обаче са ацидофилни. Това означава, че те не се чувстват добре в прекалено твърда вода с високо съдържание на варовик, а продължителното поливане с чешмяна вода ще доведе до пожълтяване на листата, хлороза и бели петна по повърхността на почвата.

Коя е най-подходящата вода за поливане на стайни растения?

Според химиците най-добрата вода за поливане на стайни растения и цветя е мека, леко кисела вода без магнезиеви и калциеви соли. Въпреки това, с изключение на особено чувствителните растения, се смята, че честото поливане с твърда вода е по-малко вредно. Отново важна роля играе почвата в саксията. Колкото по-високо е съдържанието на торф, толкова по-лесно растението понася твърдата вода.

Как да омекотим твърдата чешмяна вода

- Най-лесният начин: Оставете водата в открит резервоар за 48 часа, за да може варовикът да се утаи, а хлорът да се изпари;

- Преваряване: след преваряване варовикът ще се утаи по стените на резервоара, но ще има по-малко кислород;

- Дървесна пепел: 3 грама (½ чаена лъжичка) на литър вода;

- пресен торф: приблизително 100 грама на 10 литра вода. Торфът може да се увие в кърпа (чорапи, бельо) и да се постави в кофа с вода за 24 часа. Торфът абсорбира и тежки метали;

- Филтриране: прекарайте водата през филтър, използващ йонообменни смоли или осмотични мембрани;

- Химически методи: Използвайте таблетки за рН или специални течности (киселини). Преди употреба изчислете точното количество на химикала и водата в степени на твърдост;

- Подкиселената вода често се приготвя с аскорбинова или лимонена киселина, 0,3-0,4 грама на литър вода;

- оксалова киселина: 2 грама на 10 литра вода. Като алтернатива можете да направите разтвор от 30 грама на литър вода, да добавите 50 милилитра към 10 литра вода и да оставите за 24 часа. Важно: уверете се, че в съда не е попаднала утайка;

- Замразяване: поставете водата в широк съд и го поставете във фризера. След като половината от водата е замръзнала, направете дупка и източете останалата течност. След това ледът се нагрява и получената вода се използва за поливане на стайните растения и цветя. След като водата е напълно замръзнала, няма смисъл да поливате, ако на дъното на съда няма течност.

Нека разгледаме някои варианти за поливане на стайни растения:

Дъждовна вода за цветя

Повечето експерти са съгласни, че е най-добре растенията да се поливат с дъждовна вода или с топящ се сняг. Дъждовната вода е най-добре да се събира, когато е валяло два последователни дни, особено в индустриалните градове и в близост до магистрали, тъй като токсичните вещества първо се отмиват от дъжда. Най-добре е дъждовната вода да се смесва в равни пропорции с утаена вода. Това ще увеличи поливането с дъждовна вода и ще предотврати прекалено омекване на самата вода. Опитни цветари са забелязали, че поливането с чиста дъждовна вода подобрява качеството и продължителността на цъфтежа на бегонии, пеларгонии, хризантеми, иглики, циклами и други декоративни растения.

Вода от топящ се сняг за стайни растения

Водата от разтопен сняг съдържа по-малко примеси от обикновената вода. Ето защо полетата, които имат много вода от топенето на снега през зимата, имат по-добри добиви. Водата за топене може да се направи от обикновени резервоари за замразяване. За тази цел количеството вода и времето за замразяване (9-10 часа) се определят емпирично. В горната част на резервоара се образува лед (вода с малко примеси), а долната част е разтвор, съдържащ соли и примеси, който може да се източи, за да се разтопи самият лед. Дъждовната вода и разтопеният сняг от индустриализираните градове са малко полезни, тъй като могат да съдържат вредни елементи.

Филтриране и утаяване на вода, подходяща за растения

Филтрираната вода е чешмяна вода, която се прекарва през специален филтър (има кани с филтри). Утаяваща се вода е чешмяна вода, която е престояла в съда няколко дни, като тежките примеси са се утаили на дъното на съда. В градските райони чистата дъждовна вода може да се получи трудно, затова понякога се смесва с филтрирана или утаена вода. Основното е, че утаената вода трябва да е мека и хлорът да се изпари в рамките на няколко дни.

Допълнителни възможности за поливане на цветя

- Вода от кладенец. Този тип вода се характеризира с висока твърдост и поради това не трябва да се използва за поливане на стайни растения.

- Речна и езерна вода. Високата твърдост прави нежелателно поливането на цветя без филтриране.

- Вода от климатици (кондензат). Има сходни свойства с дестилираната вода. Може да се смеси с филтрирана или утаена вода и да се използва за поливане на растенията.

- Преварена вода. Не се препоръчва за нормално поливане, а само в краен случай. Тя омекотява водата, но съдържа малко кислород.

- Дестилирана вода. Тази вода съдържа малко микроелементи, от които се нуждаят растенията. Можете да я добавите към чешмяната вода в съотношение 2:1.

С каква температура на водата трябва да поливам стайните си растения?

Оптималната температура на водата за поливане на стайни растения е стайна температура + 2-3°C. Следователно средната температура на водата е 20-25 °C. Често тя е по-висока през горещите летни месеци и по-ниска през студените зимни месеци. Температурата на водата за поливане на стайни растения не трябва да е по-ниска от стайната температура. Топлата вода е за предпочитане, особено за тропическите растения и сукулентите.

Засейте и отгледайте много малини с тези хитри градинарски техники

Учените са доказали, че амарилисът, хипеструмът, глоксинията, хортензията и пеларгонията цъфтят по-бързо, ако се поливат с топла вода. В същото време температурата на водата за цветята и растенията през периода на покой трябва да бъде с 1-2°C по-ниска или приблизително еднаква с температурата на въздуха. По време на периода на покой растенията (широколистни дървета, овощни видове и др.) ще възобновят преждевременния си растеж след поливане с топла вода, което ще доведе до изтощение и смърт.

Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес