Опитни градинари твърдят, че по принцип банановата кора в почвата осигурява на розата необходимите хранителни вещества - по-специално калий, калций, магнезий, фосфати и сяра. Поливането на почвата веднага след засаждането ще ускори разграждането на корите и ще подпомогне растежа на растенията.
Резник в банан
Банановата пулпа съдържа натурален, естествен стимулант на растежа, който ускорява вкореняването на растенията.
Какво ще ви трябва:
- секатор (лозарска ножица);
- остър нож;
- банан;
- саксия с торопочвена смес;
- пластмасова бутилка.
Как да изберем РОЗИ за цветната градина?
Процес на покълване на корените
Резниците за покълване се подготвят както обикновено. Но долната им част се разцепва по дължина, а кората там се обелва до меката сърцевина.
Срязвате банана напреко на няколко части. Обелената част на розовия резник се потапя в банановата пулпа за 2 часа.
След това саксията се пълни с торопочвена смес. Резникът се премества от банана в тази смес. Поливате. Срязвате пластмасовата бутилка на две и с едната й половина похлупвате саксията – така създавате своеобразна „мини-оранжерия“.
Във влажната среда под бутилката резниците, третирани с натуралния бананов стимулант, ще произведат много по-обилно корени, отколкото, ако просто са „бучнати“ в почвата.
Резник в картоф
Но не само банан - обикновен картоф също може да бъде използван като стимулатор на растежа.За целта изберете силни, здрави, не гнили картофени клубени - това ще бъде хранителната среда за резниците. Измийте картофите, накиснете ги за час-два в слаб разтвор на калиев перманганат или друг дезинфектант, след това ги подсушете и с чисто шило направете дупка – но да не пронизва целия картоф, а само донякъде.
Забивате един или два резника в картофа и след това ги заравяте в саксия с торопочвена смес. Поливате и захлупвате саксията с половинката на пластмасова бутилка - така създавате мини-оранжерия. Картофите ще изгният по-късно и ще станат отличен тор за бъдещата роза.
В интерес на истината, привържениците на „картофеното“ вкореняване смятат „банановото“ за неудачен метод – но може би става дума просто за навици.
След като направите „мини-оранжерия“, поливайте почвата с утаена хладка вода. Веднъж на ден в продължение на 3-5 минути кълновете трябва да се проветряват: отстранявайте пластмасовия капак и ги оставяйте на разсеяна слънчева светлина. Всичко това трябва да се прави, докато се появят първите зелени листа: след това капакът се сваля окончателно и „мини-оранжерията“ вече няма да е необходима.
Отглеждане и грижа за РОЗИ в цветната градина
Грижа за вкоренена роза
Тези градински красавици са капризни сами по себе си, а отглежданите от резници изискват още повече внимание. Ако планирате да засадите храст на открито, резникът ще се чувства удобно в слънчева част на градината – но, все пак, на дифузна (разсеяна) светлина. На плътна сянка цветето се свива и умира. Поливането трябва да е умерено, но редовно.
За зимата младите розови храсти ще трябва или да бъдат изкопани и пресадени в саксия, или правилно покрити със слой дървени стърготини и паднали листа. Може също да направите оранжерия от пластмасова кутия така, че храстът да не замръзне.
Отглеждане в стая
Изберете достатъчно дълбока саксия, питателна почва, поставете слой дренаж върху 1/3 част от саксията. Уверете се, че въздухът на закрито остава влажен. Не прегрявайте цветето през зимата: дръжте го далеч от източници на топлина, проветрете стаята или поставете саксията в хладно помещение. А през лятото можете да преместите саксията на балкона или терасата.
Общи правила
Независимо къде расте домашната роза, тя трябва да се подхранва през пролетта - веднъж на всеки 2 седмици с калиево-фосфорен тор.
През есента храстът трябва да бъде подрязан, оставяйки не повече от 5 пъпки. А отрязаните клони също могат да бъдат нарязани на резници - и по този начин ще размножавате вашия храст все повече!
---