Много градинари са на мнение, че само лукът и чесънът могат да бъдат засадени преди зимата. С правилния подход ще можете да приберете ранна реколта от репички, ако ги засадите точно сега. На какви тънкости трябва да обърнете внимание?
Тънкости при засаждането на репички
Репичките се класифицират като култури, които се засаждат сравнително късно. Най-доброто време за засаждане е периодът на замръзване. Затова си струва да изчакате, докато температурата падне под нулата.
Защо репичките стават горчиви?
На първо място, заслужава да се отбележи, че репичките се нуждаят от почва с добър обмен на въздух и дренаж. Мястото трябва да бъде защитено от вятъра, ако е възможно.
Ако знаете, че почвата е бедна, тогава трябва предварително да добавите хумус или компост. Можете също да обмислите използването на торф или пясък. Тези опции трябва да се имат предвид, ако става въпрос за тежки почви.
Лехите се оформят предварително: те трябва да се издигнат на 12 сантиметра. Струва си да добавите повече семена от обикновено: не всички от тях ще могат да покълнат. Посадъчният материал, който се засаждаа преди зимата, не трябва да се накисва.
Ето основните правила за добра реколта:
Жлебовете със семената не трябва да са по-дълбоки от 1-2 см. Кореноплодите може да не покълнат, ако семената са засети твърде дълбоко.
Преди сеитба на репички е препоръчително да се напоят браздите с топла вода.
Семената се покриват с рохкава почва и се уплътняват малко. Това подобрява контакта с почвата и спомага за по-бързото поникване. Не е необходимо да поливате почвата, но можете да я поръсите с торф или хумус.
Репичките могат да бъдат покрити с агрофибър за 1-2 дни.
Когато разсадът има първия си истински лист, обикновено се прорежда, като се оставят до 5 см между растенията, за да могат да пуснат нормални корени.
Растенията са непретенциозни, дори и начинаещ градинар може да отглежда репички. Но все пак трябва да обърнете известно внимание на отглеждането им, тъй като качеството и обемът на реколтата зависят от това.
Репичките обичат водата, така че оптималната влажност за тях се счита за около 80%. След сеитбата е необходимо да се поливат лехите ежедневно, за предпочитане по едно и също време сутрин или вечер. Когато горният слой на почвата изсъхне, младото растение умира и ако не поливате засадените кореноплодни растения, те ще станат много горчиви.
Поръсете репичките с това, за да е богата реколтата им