Компостирането има много ползи за околната среда, а и е изключително полезно за вашите растение – ще насърчи и подобри растежа им, като така ще преобразите градината си. Това е чудесен начин за рециклиране на кухненски и градински отпадъци, а компостът, използван във вашата градина, само ще подобри средата за растенията.
Ползи от компостирането
Компостирането може да подобри структурата на почвата, да поддържа нивата на влага, да предпази растенията от болести и да поддържа pH баланса на почвата. Вдъхнете нов живот на вашата градина, за да се радвате на неочакван успех.
Какво е то компостиране и трябва ли да го правим?
Как да започнете с компостирането?
Ако купувате компостер, уверете се, че е добре изолиран. Това е важно, защото бактериите, които разграждат материята, се нуждаят от топлина, за да работят ефективно. Тъй като производството на компост може да отнеме два до три месеца, добра идея е да имате два компостера един до друг. Изберете слънчево място, като това ще помогне за добрия дренаж.
Какво е компостирането: Ползи и недостатъци
Стъпка по стъпка за приготвяне на компост
- Започнете със слой от по-здрав материал, за да подпомогнете дренажа, като градински изрезки или резитби, и по-мек, по-влажен материал, като градински отпадъци и окосена трева. Балансирайте количествата.
- Поставете стар килим отгоре, за да запазите топлината, докато сте готови с изграждането на компоста.
- Поддържайте влажността, като поливате от време на време.
- Обърнете след четири седмици, когато купчината се охлади, за да ускорите и изравните гниенето.
- Пълното компостиране трябва да отнеме около два до три месеца, ако жилавият материал първо е бил нарязан, в противен случай гниенето ще отнеме около шест месеца. Ускорете го, като добавите богат на азот материал или патентован ускорител на компоста.