Лавандулата е растение с уникален цвят и аромат, призвано да украсява градини и первази. Цветовете се използват за декорация на жилища, в създаването на картини и даже в кулинарията. А ролята й в парфюмерията е просто безценна.
Специфика
Лавандулата е храст, чиято височина може да варира от 60 до 200 сантиметра в зависимост от сорта. Корените на растението достигат 2 метра или повече дължина. Листата имат продълговата форма, а цветовете са събрани в съцветия от 6-10 броя.
Визитната картичка на лавандулата е нейният уникален цвят, който може да варира от нюанси на люляково до наситено синьо. Периодът на цъфтеж зависи от сорта - предимно от края на май до средата на юли. Семената остават жизнеспособни в продължение на много години, ако се спазват всички правила за съхранение.
Най-близките роднини на лавандулата са мента, розмарин, градински чай и босилек. Естествените й врагове са листните въшки, цикадите и сивата плесен. Пръскането против тях се извършва през пролетта така, че болестите и вредителите да не пречат на развитието на храста.
За винаги красива градина засадете ЛАВАНДУЛА: Ето как
Засяване на разсад
Най-добре е на първия етап да вземете неголяма саксия с дълбочина 10-15 сантиметра. Пресявате предварително смес от речен пясък, почва и хумус в съотношение 1 към 2 към 2. Разпределяте семената възможно най-равномерно, посипвате ги със слой почва (3 mm) и внимателно навлажнявате с топла вода от спрей-бутилка.
Горната част на кутията трябва да бъде покрита с прозрачно фолио, за да се създаде парников ефект. Ежедневно проверявайте състоянието на разсада и следете температурата: тя трябва да бъде не по-ниска от 15 градуса и не по-висока от 22. Щом растенията укрепнат, може да се пресадят в по-голяма саксия или сандъче, за да им се осигури свободно пространство от 5 мм до сантиметър.
Засаждане на лавандула на открито
Бъдете внимателни при избора на място за засаждане на разсада! Почвата трябва да е рохкава, добре пропусклива на влага и въздух.
Лавандулата изисква обилна светлина. Не се допуска засаждане на разсад в сянката на дървета или ограда.
Разстоянието между храстите е от 80 до 120 сантиметра, в зависимост от сорта. Колкото по-голям е храстът, толкова по-голямо разстояние е необходимо за растежа му.
Дълбочината зависи от развитието на кореновата система на разсада. Важно е корените да са изцяло покрити с пръст. След засаждането всеки храст трябва да се полива обилно. Лавандулата по принцип се нуждае от достатъчно поливане, особено в горещи и сухи периоди.
Подрязване
Лавандулата е многогодишен храст, който изисква постоянно подрязване. През есента трябва да обрежете всички клонки, а на всеки 10 години да „подмладявате“ храста, като отрязвате всички клонки до 1-2 см. „Подмладяването“ може да помогне и на по-младо растение, ако няма достатъчно жизненост за изобилен цъфтеж.
Лавандула в домашната градина: Правилно поливане за СТРАХОТЕН растеж
Размножаване чрез резници
От една издънка може да отрежете няколко резници с дължина около 10 сантиметра. Почвата за засаждане и грижи трябва предварително да бъде прекопана и навлажнена. Всеки резник се вкарва в нея на около 2-3 сантиметра и се покрива с прозрачен съд - обикновен буркан ще свърши работа. Такъв импровизиран подслон е необходим, докато резниците пуснат първите си корени.
Размножаване чрез разклоняване
Идеалният период за размножаването чрез разклоняване е началото на май. Когато клонките вече са силни, трябва да ги огънете настрани и да ги заровите в предварително подготвени канали. Поливайте обилно всяко такова разклонение, почвата над него трябва да бъде постоянно влажна. Постепенно разклоненията ще се вкоренят. През цялото лято трябва да ги поливате щедро и да се уверявате, че новите издънки остават под солиден слой почва. Следващата пролет, когато корените вече са укрепнали, разклоненията може да бъдат отделени от основния храст. Самостоятелните млади издънки се изкопават и засаждат в отделни собствени дупки.