Тези препоръки ще бъдат полезни както за любители, така и за професионални градинари. Краят на пролетта е най-подходящото време за пресаждане на стайни цветя. Затова се снабдете с подходящото оборудване, почва и саксии - и следвайте нашите указания.
Трябва ли да пресаждаме?
Ако не сте от щастливците, които разбират езика на растенията, опитайте се да определите необходимостта от пресаждане по външни признаци:
- растението е стегнато в саксията: има толкова много зеленина, че не се вижда почвата;
- корените стърчат от дренажния отвор;
- в най-занемарените случаи растението сякаш изскача от земята, издигайки се на корените си от саксията, която е станала твърде ниска за него;
- въпреки редовното подхранване, растението не расте;
- растението е било в продължение на година (или дори две) в същата саксия, в която сте го купили.
Пресаждането е необходимо и ако искате растението да направи голям скок в растежа си.
Пресаждане на стайни растения: Ето какво трябва да знаете
Мини-тест
За да се уверите в предположенията си, направете следния тест: внимателно извадете буцата пръст заедно с растението от саксията (буцата ще излезе от саксията най-добре, ако почвата е предварително изсушена). За да направите това, дръжте растението близо до почвата, обърнете саксията с дланта надолу и извадете саксията.
Ако корените са покрили напълно земята, така че тя е почти невидима, пресаждането е неизбежно. В противен случай върнете растението обратно. Този мини тест е безвреден за по-нататъшния растеж на цветето.
Имайте предвид, че някои цветя не обичат пространството: хипеаструмът ще цъфне само в тясна саксия.
Стъпки за пресаждане
1. Подгответе саксията. Използваната глинена саксия трябва да се измие с топла вода, като стените се почистват с четка. Вечерта накиснете нова във вода.
2. Затворете отвора за оттичане на водата. За да направите това, поставете на дъното на плочките, парчета от счупени тухли или слой фин керамзит (този порест материал отлично абсорбира излишната влага, като не позволява на корените да изгният).
3. Извадете растението, като обърнете саксията с главата надолу и леко почукате с краищата ѝ по масата. Ако е необходимо, отделете почвата от стените с помощта на нож. Отстранете старите парчета и отрежете всички изгнили или изсъхнали корени по краищата (за разлика от „живите“, бели корени, тези обикновено са жълтеникави на цвят).
Пресаждане на цветя в саксии - ето как е правилно да се прави
4. Изсипете слой нова почва в саксията и поставете буцата с растението върху нея. Запълнете празнините между стените на саксията и буцата с нова почва. Уплътнете почвата с пръсти, така че нивото на новата почва да е на нивото на основата на стъблото. Можете да почукате саксията върху масата, за да помогнете на почвата да се утаи. Ако е необходимо, добавете още почва.
5. Поставете саксията върху поставка или чинийка и полейте обилно. Сега на растението е предписана сянка в продължение на една седмица. След това цветето може да бъде преместено на обичайното си място.
Подмяна на горния слой
Ако растението не е пресаждано, расте в голяма саксия и се развива добре, това не намалява отговорността ви към него. Всички растения, независимо от размера и вида им, трябва да подменят горния си почвен слой всяка година. Внимателно се отстранява слой почва с дебелина 2 см (5 см за големи саксии) и се заменя с нова почва.
Сега можете да бъдете спокойни за вашата стайна зеленина - с настъпването на слънчевите топли дни цветята ви ще започнат да растат интензивно, получавайки всички необходими за това хранителни вещества, а преди студения сезон спокойно ще имат време да укрепят корените. Мисията е изпълнена!