През зимата искате витамини повече от всякога, но висококачествените зеленчуци, плодове и билки не се намират толкова лесно по рафтовете на магазините, а цените са доста високи.
Този проблем може да бъде решен, ако засадите зеленчукова градина у дома на балкона или перваза на прозореца. „Най-полезната програма“ събра най-добрите лайфхакове.
ТОП 3 многогодишни билки за вашата градина
Как да отглеждаме магданоз у дома?
Някои хитри домакини отглеждат магданоз през зимата. И за да не чака дълго покълването на семената, тя предварително изкопава растението от градинските лехи и го пресажда в саксия или малко сандъче. Единственото условие: трябва да изкопаете подправките през есента, преди първата слана.
За тази култура е подходяща смес от една част торф, една част хумус и две части градинска почва. Магданозът има мощен корен, така че изисква дълбок съд. Дълбочината трябва да бъде избрана най-малко 20 сантиметра.
Магданозът трябва да се засажда на разстояние 2-3 сантиметра един от друг. И не забравяйте да поставите саксията на тъмно, хладно място, където термометърът не се повишава над 15 градуса. Това ще помогне на растението бързо да се аклиматизира.
След около седмица или малко повече, когато растението вече е започнало да расте, го прехвърлете на топло място и го поставете на перваза на прозореца. Започнете да поливате щедро. Освен това е по-добре да не използвате чешмяна вода за поливане. Започнете да режете листата, когато дължината им е около 10 сантиметра.
Лечебни билки във вашата градина: Добрият избор
Как да засадите лук правилно?
Друга домакиня споделя, че засажда лукчета в саксия у дома. За да направи това, тя използва големи луковици и взема почвата от собствената си градина.
Засаждаме подготвените най-големи луковици близо една до друга, задълбавайки ги наполовина в почвата. Съветвам ви условно да разделите кутиите на три или две части. Засадете веднага една част, след 5-7 дни засадете втората и след още 5-7 дни - третата. Така че да имате конвейерна лента.
След засаждането лукът трябва да се напои обилно и да се постави на хладно място. И така, че зеленият лук да е на масата през цялата зима, се препоръчва да отрежете големите пера и да извадите малките с корените. И веднага да засадете нови луковици на тяхно място.