Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да отгледате вкусни домати - доказани съвети от опитните градинари

06 януари 2025, 17:44 часа

Доматите са една от най-отглежданите култури. Дори начинаещ градинар може да се справи с отглеждането им. Но в случая е добре да се спазват някои правила, известни само на опитните градинари. Благодарение на тях реколтата ще е богата, а плодовете ще са едри, месести и вкусни. Ако сте решили да отглеждате домати в градината си, задължително изберете район, в който има слънце през целия ден. Ето какво още трябва да знаете за отглеждането на тази градинска култура.

Тънкости при отглеждането на домати

Засадете толкова сортове, за колкото имате място в градината си. По отношение на сортовете не е необходимо да се ограничавате - така постоянно ще берете свежи плодове от градината си през лятото.

Кога и как да засадите разсад от домати за богата реколта през лятото

По отношение на почвата, глинестата и леко киселата е най-подходяща за доматите. Ако почвата е плътна и глинеста, тогава засадете домати на високи лехи. Презасаждайте домати всяка година и никога не ги засаждайте два пъти на едно и също място. Три дни преди засаждането подгответе почвата с черупки от яйца.

Изкопайте дупка малко по-дълбока от необходимото на растението и сложете супена лъжица тор на дъното и слой почва отгоре. След това поставете растението в дупката, така че стъблото на домата да е частично покрито с пръст. Поливайте доматите според нуждите.

Домати - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

 

След като доматите пораснат приблизително до размера между показалеца и палеца ви, наторете ги щедро. Мулчирайте около основата на доматеното растение с торфен мъх или други материали.

Никога не чакайте доматите да станат ярко червени. Откъснете плодовете от храстите, когато станат оранжево-жълти и ги приберете на закрито да узреят. По този начин няма да се притеснявате, че птиците ще ги кълват и ще направят дупки в доматите ви.

Други правила за засаждане и отглеждане на домати

През пролетта при подготовката на лехите площта се почиства от растителни остатъци, почвата се прекопава и едновременно с това се внасят торове: на 1 кв.м компост 60-90 г суперфосфат и 50 г -60 g калиев сулфат.

Храни богати на ликопен, които задължително да включите в менюто си 

Ако почвата в градината ви е кисела, не забравяйте да добавите вар. Нормата на варовиковите торове зависи от състава и киселинността на почвата. Например, върху песъчлива глинеста почва и леки глинести почви добавете 200-400 гр смляна креда (на 1 кв. м), а при средни и тежки глинести почви ще са необходими 400-600 гр.

 

Лехите се оформят в посока от изток на запад, така че земята да се затопли по-бързо. За удобство на градинаря се препоръчва те да се направят с ширина не повече от 1 м и височина 20-25 см.

Преди засаждането на разсада почвата се обработва с гребло, а твърде тежките глинести почви се изкопават с лопата на дълбочина 20 см, след което повърхността се изравнява и се правят дупки за засаждане, като се поставят на 2 реда на разстояние 60-70 см (за високи домати) или 20-30 см (за ниски). Веднага след засаждането на разсад почвата се мулчира с хумус, компост, торф или дървени стърготини. Това ще намали изпарението на влагата и плевелите ще растат по-бавно.

Полезно ли е да замразяваме доматите във фризера? 

Ако лехата не е мулчирана, почвата се разхлабва редовно (3-5 пъти на сезон). Първото разкопаване се извършва 2 седмици след засаждането. 

При застудяване на времето доматите се покриват с филм или спанбонд. Ако храстите все още са замръзнали, те може да се напръскват с всеки стимулант на растежа.

Доматите се поливат за първи път 2-3 седмици след засаждането на открито. През първата половина на лятото растенията се поливат рядко, но обилно: 1-2 пъти на всеки 10 дни, като се изразходват 3-4 литра вода на растение.

 

По време на образуването на плодове скоростта на поливане се удвоява и растенията се поливат на всеки 2-3 дни. Направете това на 2-3 стъпки, така че почвата да е по-добре наситена с влага.

Освен това се използва само топла вода, загрята от слънцето. След поливането почвата се разрохква между редовете и се отстраняват плевелите. Когато доматите започнат да узряват, спрете поливането.

При домати от средни и високи сортове се образуват пасинки, които отслабват растенията и забавят узряването на плодовете. Затова е добре част от тях да се премахват.

Уникален начин за отглеждане на домати без разсад - засадете ги точно сега

 

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес