За да могат доматите в градината да дадат богата реколта, те трябва да се торят правилно в периода на цъфтеж. На този етап те се нуждаят от листно подхранване. Това означава, че трябва да напръскате листата, стъблата и почвата около растението.
Пръскане на доматите по време на цъфтежа
Най-често борната киселина се използва за хранене на домати по време на цъфтежа. Това е доста ефективен тор. Борната киселина има ефективен ефект върху метаболитните процеси на доматите. Помага дори когато не са се образували. За да приготвите разтвора, трябва да разтворите 5 гр киселина в 10 литра топла вода, тъй като борната киселина е слабо разтворима в студена вода.
Само 30 гр от това - доматите и чушките ще дадат двойно по-богата реколта
Когато яйчникът вече се формира, йодът с мляко ще помогне да за задържи и да не падне. Съдържанието на мазнини в млякото не трябва да надвишава 2,5%. В противен случай върху доматите ще се образува филм от мазнина, който ще попречи на фотосинтезата. В 9-10 литра вода трябва да разтворите 1 литър мляко и 5 капки йод. Не забравяйте, че повече йод може да причини изгаряния на растението.
Защо доматите се нуждаят от йод?
Големи количества от този елемент се съдържат в състава на черноземните почви. Но за сметка на това той не се съдържа в подзолисти, сиви, кафяви и други видове почви.
Микроелементът е необходим за растежа и развитието на добавките - служи не само като хранителна добавка, но и като отлична профилактика срещу различни заболявания. Той е силен естествен антисептик.
Доматите са много чувствителни към добавянето на този микроелемент. След торене веднага ще забележите ползите от лекарството. Това се изразява в изобилен растеж на надземните части, активиране на плододаването, повишена устойчивост към болести, предимно към кореново гниене и късна болест.
На първо място, йодните разтвори се използват за гъбични заболявания и късна болест , което засяга всички пасленови култури. Веднага щом забележите първите признаци на заболяването, незабавно започнете третиране. Основното нещо е да не закъснявате, защото външните прояви ще станат забележими след болестта на растението.
Доматите се нуждаят от малки количества йод. Съдържанието му в оборския тор и пепелта е доста високо.
За съжаление в продажба няма да намерите специални препарати, които да съдържат този елемент в необходимото количество. Следователно трябва сами да подготвите тора. Естественият тор има положителен ефект върху растежа и развитието на растенията.
Доматите реагират добре на йодсъдържащи торове и в резултат на това:
- Азотният метаболизъм се подобрява.
- Стимулира се ранното плододаване.
- Повишава имунитета на растенията, подобрява се растежа и развитието им.
Прилагането на лекарството ще има благоприятен ефект върху човешкото тяло, когато получената реколта от плодове се използва в храненето. Благодарение на съдържанието на калиев йодид, почвата също се обогатява с този макроелемент.
Йодът често се използва като алтернатива на азотните торове. Използван в малки дози, това елиминира процеса на натрупване на нитрати в зеленчуците.
Чаят, който кара краставиците, доматите и чушките да растат като луди