До началото на календарната есен остава съвсем малко и точно сега е моментът за полагането на определени грижи за ягодите. Също така приоритетно внимание трябва да се обърне на овошките и храстите.
Те трябва да се подхранят, за да не замръзнат през зимата, в резултат на това през следващия сезон ще дадат обилна и висококачествена реколта. Ягодовите насаждения са сред културите, които се нуждаят от есенно подхранване. За целта най-често се използва оборски тор. Но само той не е достатъчен. В случая трябва да се използва и калиев сулфат.
Грижи за ягодите през септември
Есенното им подхранване трябва да се извърши преди падането на сланата. Благодарение на това културата ще получи защита от ниски температури и сняг.
Оборският тор е идеален за постигане на желаните ефекти. Два килограма от тази органична материя трябва да се залеят с кофа вода. След 7-8 дни получената инфузия трябва да се разреди с десет литра чиста течност.
Резултатът е смес, която трябва да се излее върху почвата под ягодовите храсти. Ако градинарят направи всичко това правилно, тогава растението ще оцелее през зимата без никакви проблеми.
Разбира се, оборският тор е източник на значително количество съединения и микроелементи, важни за ягодовите храсти. И все пак този тор не съдържа всички компоненти, необходими за растението.
За да съберете изобилна реколта и през следващата година, препоръчително е да подхраните храстите с калиев сулфат през септември.
Малко от това лекарство (1 супена лъжица) трябва да се изсипе в кофа, пълна с вода. Полученият разтвор трябва да се използва за поливане на почвената покривка под растението. Всеки храст трябва да получи един литър от подхранващия разтвор.
Много градинар подрязват листата на ягодовите храсти. Обикновено това се прави в началото на август, но е напразно.
Факт е, че тези насаждения се разлистват три пъти на сезон:
- в началото на пролетта, когато температурата на въздуха достигне 5 - 7 ° C - тези листа живеят 30 - 70 дни, след което умират;
- през лятото, веднага след прибиране на реколтата - тези листа също живеят 30 - 70 дни и умират;
- през есента, от края на септември до началото на октомври - тези листа окапват преди зимата.
Окапалите пролетни и летни листа образуват добър слой естествен мулч до есента, който предпазва корените от замръзване, ако началото на зимата е студено, но без сняг. Ако ги отрежете през август, няма да остане никаква защита и растенията могат да загинат.
Още: Китайският метод за засаждане на ягоди: Двойна реколта и по-сладки плодове