Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хитър трик за засаждане на репички

19 март 2024, 10:00 часа

Репичките са непретенциозна култура и дори начинаещ градинар може да ги отгледа в градината си. Но необходимостта от пикиране на разсада не се харесва на повечето градинари. Само тези, които имат повече опит, знаят един мързелив трик за засаждане на кореноплода. Благодарение на този сеитбен метод може да се избегне пикиране.

Хитър трик за засаждане на репичките

Ако ги засадите правилно, градинската култура ще има достатъчно място за растеж без да се налага предварително пикиране. Картонена тава за яйца идва на помощ в този случай. Тя може да се използва като „шаблон“.

Засяване на репички: Стъпка по стъпка

Просто трябва да притиснете тавата към почвата, върху която сте решили да засадите репичките и веднага да я отстраните. В резултат на това в лехата ще се появят множество вдлъбнатини, разположени на еднакво разстояние една от друга. Достатъчно е да поставите само едно семе във всяка получена дупка. Покрийте всяко семе с пръст. След това е необходимо да полеете с обикновена вода.

Благодарение на описания по-горе метод за засаждане, разсадът няма да бъде гъст. Най-вероятно изобщо няма да се налага да пикиране. Но в случая ще е необходимо единствено по-често поливане.

Грижа за репичките в градината

Този кореноплод обича водата, така че оптималната влажност на почвта за неговия растеж и развитие 80%. След сеитбата е необходимо лехите да се поливат ежедневно, за предпочитане по едно и също време сутрин или вечер. Когато горният слой на почвата изсъхне, младото растение умира и ако не поливате отглежданите кореноплодни растения редовно, те ще станат много горчиви.

При неравномерно поливане или задържане на вода плодовете се напукват. Поради излишната влага, листата и кореновата система могат да изгният. Следователно поливането трябва да се извършва равномерно и след това лехата трябва да се разкопае внимателно, без да се докосват кълновете.

Ако почвата е правилно подготвена за сеитба на този кореноплод, тогава не е необходимо допълнително торене. В случаите, когато почвата не е била обработвана преди сеитба или след отглеждане на друга култура, може да се наложи допълнително подхранване.

Ако пропуснете момента на първото торене, тогава няма нужда да прилагате увеличени количества азотсъдържащи торове. По-добре е да се опитате да приложите второто торене навреме, като използвате сложни торове, съдържащи големи количества калий и фосфор и малко азот.

При садене на репички - какви грешки допускаме

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес