Фикусът е отлична декорация за всяка стая. Пищната зеленина на това растение прави стаята много по-красива и уютна. Но ситуацията се променя, ако стайното растение започне да губи листата си. Какво да направите в такава ситуация? Оказва се, че има животоспасяващо лекарство, благодарение, на което вашият фикус отново ще стане напълно здрав и ще ви радва със зеленината си. За да спрете загубата на листа, ще ви трябва аспирин.
Как да използвате аспирин, за да спасите фикуса?
Независимо от причината за падането на листата, ацетилсалициловата киселина ще помогне на растението.
Най-добрите торове за фикуса са тези
Вземете дълбок съд, изсипете обикновена вода (1 литър) в него и добавете аспирин (1 таблетка, стрита на прах). Започнете да разбърквате добре съдържанието на съда. Правете това, докато таблетката се разтвори напълно.В резултат ще получите разтвор, който трябва да се излее върху почвата около фикуса. Това действие трябва да се извършва 2 пъти месечно.
Резултатите най-вероятно ще бъдат следните: здравето на стайното растение ще бъде възстановено, фикусът ще спре да губи листата си и те отново ще станат наситено зелени.
Факт е, че аспиринът помага за „съживяването“ на този представител на флората, а също така прави растението много по-устойчиво на болести и лоши условия.
Какво трябва да знаем за отглеждането на фикуса през зимата
Защо фикусът губи листата си?
Има няколко възможни причини.Възможно е растението просто да е напоявано неправилно. Както дефицитът, така и излишната влага могат да повлияят негативно на състоянието на фикуса.
Възможно е също така цветето да не получава достатъчно светлина.Може би растението губи листата си поради температурни промени и течения. Или може да се окаже, че фикусът страда от заболявания.
Грижа за фикуса
Почвата за фикуса винаги трябва да е леко влажна, а растението не трябва да стои с корените си във вода. Затова е разумно да поливате с малки количества вода наведнъж. Поливайте растението само когато почвата стане по-суха. Особено когато става въпрос за ново стайно растение, важно е първо редовно да проверявате влажността на почвата, за да можете по-лесно да определите дали стайното растение получава правилното количество вода.
За да направите това, най-добре е да забиете пръста си в почвата на дълбочина две кокалчета. Ако почвата е все още много влажна след 6 дни, растението получава твърде много вода. Ако след 2 дни почвата е вече суха, добавете още малко вода.
Ето какво трябва да направите, ако листата на фикуса падат
Водата не трябва да се задържа на дъното на саксията, тъй като това може да доведе до гниене на корените. Количеството вода, от което се нуждае растението, зависи от температурата, размера на растението и интензитета на светлината, наред с други неща. Освен това през зимата фикусът консумира наполовина по-малко вода, отколкото през лятото, така че през този период го поливайте по-рядко.
Пръскайте фикуса редовно в топло време, за да премахнете праха и да предотвратите появата на паякообразни акари. Летният дъжд е още по-ефективен. Компенсирайте сухотата, когато използвате отопление през зимата - за целта пръскайте цветето два пъти седмично. Това е полезно за жизнеността на растението и помага за контрола на вредителите.
Какво трябва да знаем за отглеждането на фикус през зимата
Фикусовите растения се нуждаят от много слънчева светлина. В идеалния случай растенията трябва да са на място с пряка слънчева светлина поне 5 часа на ден. Това може да се постигне, като поставите растението на 2-3 метра пред прозорец с южно изложение или директно пред прозорец със северно, западно или източно изложение.
Ако фикусът е разположен по-далеч от прозореца, растежът ще бъде по-бавен и в резултат на това падналите листа ще се сменят по-бързо.
Фикусът се отглежда при контролирано осветление. Внезапният преход към пряка слънчева светлина може да причини изгаряния на листата. Затова преместете тези растения постепенно по-близо до прозореца, за да може те да свикнат с пряката слънчева светлина.
Спазването на тези правила гарантира, че вашият фикус ще ви радва дълго със зеленината на листата си.
Как се прави размножаване на фикус