Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Градинари, време е да започнете с разсадите, ако искате да се радвате на добра реколта

02 януари 2024, 11:40 часа

Хората, които са запалени градинари, обичат сами да отглеждат разсада си, защото знаят, че ако полагат нужните грижи, ще се сдобият с тези сортове, които наистина искат. За съжаление, има търговци, на които не може да им се има пълно доверие и е възможно да си купите сорт, който не искате, мислейки си, че си купувате друг. Ако искате да сведете до минимум тази възможност, трябва да си купите разсади от лицензирани производители.

Ако ще си отглеждате разсад в двора, може да го направите в парници или оранжерии, или в тунели/гнезда, които са покрити с полиетилен. Какви ще са размерите зависи от вас и от количеството разсад, който искате до отглеждате.

Отглеждайте патладжаните си така и ще се радвате на богата реколта

Градинарите без дворове или с малки такива правят разсадопроизводство успешно и в домашни условия. При отглеждането на разсад е важна подготовката и състава на торопочвената смес. Използват се смеси от различни субстрати, като най-често се приготвя от добре угнил оборски тор и почва, но е важно почвата, която се използва, скоро да не са се отглеждали зеленчуци. Към субстратат може да се добави и перлит, както и торф в различни съотношения, обикновено 2:1 или 3:1 в полза на тора.

Сеитбата на семената е в различни срокове, които се определят от това кога ще се засаждат растенията в градината на постоянно място. В България ранното, а в много райони и средноранното и късното производство на зеленчуци се осъществява чрез предварително произведен разсад. В градината трябва да се засаждат около 60-дневен пикиран разсад от домати, патладжан и пипер, и 25-28-дневен от пъпеши, дини и краставици.

Какви са предимствата при отглеждане на разсад ?

  • Отглеждането на разсад има най-различни предимства:
  • Получаване на по-високи добиви вследствие на по-добра гарнираност на площите;
  • Първите плодове узряват по-рано;
  • Има по-добро използване на площите;
  • Засаждане на посадъчен материал в по-напреднала фенофаза;

Кога трябва да започне ранната сеитба ?

Почвата трябва да се обработи още при първа възможност и да се пристъпи към засяване на репички. Градинарите, които живеят в по-топлите райони, може да направят това в първия слънчев зимен ден от годината.

Как лесно да отгледаме разсад в бутилка?

Засейте на равна повърхност, на ниски лехи с разстояние между редовете 10-15 см. и дълбочина на сеитбата 2-3 см. Може да направите и разпръсната сеитба чрез накопаване на семената на същата дълбочина. За 1 кв.м. ще са ви нужни 1,5 гр. семена. Важно е семената да бъдат засети във влажна почва, защото ако ги полеете след това, ще се образува почвена кора и това ще затрудни тяхното поникване. След като растенията поникнат рано през пролетта, трябва да прегледате посева и ако е гъст, да го проредите. Плевете и поливайте редовно репичките, особено когато растат кореноплодите. Репичките ще бъдат готови след около 30 дни след тяхното поникване.

Ралица Солакова
Ралица Солакова Отговорен редактор
Новините днес