Много градинари, когато отглеждат разсад от домати, често се сблъскват с един проблем - промяна в цвета на стъблата и листата. Вместо да са зелени, те придобиват лилав оттенък.
За това неприятно явление има причини, които всеки градинар трябва да знае и съответно да предприеме мерки, ако е необходимо за коригриране на ситуацията.
Защо доматеният разсад става лилав?
Сред основните причини са дефицит на фосфор, ниска температура, неправилно поливане, липса на светлина, болести, вредители и гъсто засаждане.
Ето защо листата на доматите се усукват навътре
Фосфорът играе ключова роля в развитието на кореновата система и образуването на плодове. Когато разсадът не получава този елемент в достатъчни количества, той става лилав и забавя растежа си. Проблемът може да бъде решен чрез прилагане на фосфорни торове, като суперфосфат или калиев монофосфат.
При по-ниски температури разсадът може да изпита стрес, който причинява обезцветяване и по-бавен растеж, така че се уверете, че температурата за разсада е комфортна за него.
Веднага след появата на кълновете преместете контейнерите, в които сте засадили разсада, на светло място, като премахнете покривния материал. За да избегнете такива проблеми като слаб разсад, който расте само на височина, следете температурата. Растенията ще се чувстват комфортно, когато термометърът показва 16–18°C. Температурата не трябва да е по-висока от 22 градуса, защото това също е пагубно за насажденията.
Доматеният разсад обича проветряването, но не понася теченията. Не забравяйте, че когато разсадът е на твърде студено място, това забавя или напълно спира растежа му. В най-лошия случай може дори да умре. Въпреки това, когато е твърде горещо, растенията също се чувстват зле: те растат само на височина, стъблата стават дълги и крехки.
Както твърде много, така и твърде малко влага може да причини появата на лилави листа. За да предотвратите обезцветяване, поливайте разсада само когато горният слой на почвата изсъхне и избягвайте преовлажняването на почвата.
Ако разсадът не получава достатъчно светлина, той може да стане слаб и да започне да променя цвета на листата си към лилаво. Осигурете му ярко и дълготрайно осветление, като използвате специални фитолампи, ако е необходимо.
Ако доматеният разсад расте на гъсто, може да им липсва място и хранителни вещества. Коригирайте разстоянието между растенията, като отстраните по-слабите или болни насаждения, оставете около 5-7 сантиметра разстояние между всяко здраво растение.
Лилавият оттенък върху разсад може да се дължи на болести или вредители. Ако се установят проблеми, третирайте разсада с подходящ продукт за борба с вредителите или третиране на болести.
Билката, която гарантира богата реколта от домати