Натрупването на соли ще отслаби както здравето на растенията, така и структурата на почвата.
Твърде много тор ще предизвика нови вълни на растеж и ще увеличи щетите от насекоми. Бързият растеж означава повишена нужда от вода.
Оттичането на фосфор усилва цъфтежа на водораслите в нашите потоци и океани. Той е сериозен невротоксин за делфини, видри, морски лъвове и китове.
Токсичността на домовата киселина в морските дарове и мидите се превръща в по -голяма заплаха както за морските бозайници, така и за хората. Цъфтежът на водорасли от високи нива на фосфорно замърсяване е разпространен в много крайбрежни райони.
Защо да използвате по-бавен, по-органичен подход с вашата морава?
Със сигурност може да се оцени желанието на човек за великолепен, непрекъснат цъфтеж и богатство, които могат да се получат с ежеседмично подхранване с пръскачка. Тези торове принуждават растенията да поддържат най-висока производителност, което изчерпва енергията за последователни сезони.
Следователно тези водоразтворими торове работят най-добре с едногодишни растения в контейнери. На тревни площи и в градински лехи по-бавният, органичен подход работи най-добре поради редица причини.
Първо, ние не само храним нашите растения, ние също така поддържаме микробния живот, който осигурява здрави корени и предизвиква ефективно усвояване на хранителни вещества. Компостирането е процес на рециклиране сам по себе си и осигурява храна за полезни разградители и аератори като буболечки, мравки и земни червеи, които разграждат въглеродите в органичната материя и ги правят по -лесно достъпни за растенията.
Тези упорито работещи организми увеличават количеството хумус в почвата и оставят след себе си богати на минерали екскрети (отливки от червеи). Месечните подхранвания от добре компостирани органични материали добавят структура към почвата, намаляват нуждата както от вода, така и от азотни торове и помагат да се контролира растежа на плевелите. Органичните торове и компост също съдържат по-малко соли, които са токсични за растенията в големи количества. Излишъкът на натрий отслабва растежа на тъканите, прави растенията по-податливи на насекоми и болести и може да увреди структурата на почвата в дългосрочен план. Вместо да пръскате търговски тор всяка седмица, помислете за варианта на домашно приготвен компостен чай.
Как да прилагате правилно тор
Когато става въпрос за торове, както органичните, така и химическите сортове осигуряват същите 17 основни градивни елемента за растежа на растенията. Трите основни-азот, фосфор и калий-винаги се появяват на етикетите на продукта, показвайки се като 5-3-1 или 15-15-15 например. Първият, азотът, насърчава добър листен или зелен растеж; вторият, фосфорът, насърчава производството на цветя и плодове; и третият, калият, осигурява цялостно здраве, силни корени и добра клетъчна структура. Разбира се, имайте предвид естествените цикли на растеж на вашите растения и наторявайте съответно. Не хранете, когато растенията са в покой. Торовете трябва да се използват, когато растенията растат активно.