Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето правилният начин за наторяване на най-ранните зеленчуци в градината

27 март 2023, 12:40 часа

Важно е да знаем какви торове да използваме и как да ги прилагаме. Групите на раннозреещите зеленчуци се характеризират с култури с по-кратък вегетационен период и по-слабо развита коренова система. В тази статия ще разгледаме пет раннозреещи зеленчука и какво трябва да знаете за торовете за вашата градина.

Хитрият градинарски трик с бира, с който да увеличим продукцията двойно

Каква трябва да е торта? 

Както знаете, много е важно почвата да е богата на хранителни вещества. В допълнение към почвата растенията често се нуждаят от допълнителни торове, за да си набавят необходимите им хранителни вещества. Мислете за тора като за хранителна добавка. Ако през миналия сезон сте отглеждали растения, те са взели хранителни вещества от почвата и трябва да бъдат допълнени, преди да можете да отгледате нови растения на тяхно място. 

Единственото нещо, което е по-лошо от почвата с недостиг на хранителни вещества, е прекомерното торене. Растенията използват само хранителните вещества, които са им необходими. Прекомерното торене може да доведе до необичаен растеж и неблагоприятни последици.

Кога трябва да наторявам градината си?

За хранителните култури торовете обикновено се внасят през пролетта и се смесват с почвата преди засаждане. Дори ако вече сте засели семена или сте засадили разсад, разбъркайте добре около растенията гранулиран тор (не течен тор, който може да изгори младите корени). Не е необходимо да навлиза дълбоко в почвата, достатъчни са горните 5-6 см. След това се полива.

Прието е да се полива през пролетта, но разберете, че растенията наистина се нуждаят от това, когато растат най-много.

Не забравяйте да проверите дали почвата е алкална или кисела

Торенето е много просто и може да се прави от всеки ентусиаст. Процесът отнема само 20 минути, а резултатите са незабавни, независимо дали почвата е киселинна или алкална. Правилното рН на почвата ще осигури здравословен растеж на растенията и богата реколта.

Можете да направите теста у дома, като използвате сода за хляб, бял оцет, вода, два празни съда и почвена проба. Поставете почвата в контейнерите и добавете ½ чаша оцет. Ако се образуват мехурчета, почвата е алкална. Ако няма реакция, добавете малко количество почва в друг контейнер. Добавете 1/2 чаша вода и 1/2 чаша сода за хляб. Разбъркайте. Ако се образуват мехурчета, почвата е киселинна. Ако нито един от двата теста не реагира, почвата има неутрално рН. Ако почвата е кисела, нанесете вар или дървесна пепел. Ако почвата е алкална, използвайте борови иглички или сяра.

Четирите супер ефективни домашни убийци на досадните листни въшки

Пет бързорастящи зеленчука за всяка зеленчукова градина

Спанакът е студоустойчиво растение, затова е подходящ за отглеждане през зимата. Засейте няколко семена във форма за разсад и ги покрийте с фолио или прозрачно покривало. Когато пространството се запълни, пресадете растенията на интервали от 15 см, за да може да се образуват листата. Откъснете големите листа и оставете да се образуват нови.

Репичките са незаменима част от пролетните салати. Те не изискват много грижи и са студоустойчиви; засаждайте ги на всеки 10-15 дни и ще имате свежи репички.

Марулята е студоустойчива и расте добре в оранжерия или под фолио. Както и при спанака, изрязвайте големите листа, за да стимулирате растежа.

Грах - Тези растения понасят добре ниските температури; покълват при 2-3°C. Кълновете им са идеални за овкусяване на салати. Те са здравословни и богати на хранителни вещества. 

Лук и чесън. Те са лесни за отглеждане и са част от всяка трапезна салата, като ѝ придават вкус и витамини. Използвайте листата по същия начин, както при горните растения.

Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес