До края на втория летен месец остава много малко. През тези няколко дни всеки градинар трябва да извърши една проста процедура. Резултатът ще бъде забележимо подобрение на състоянието на почвата и значително увеличаване на шансовете за получаване на изобилна реколта от почти всички култури. За да се гарантира този резултат, е необходимо да се използва един добре познат насипен продукт. В случая не става въпрос за дървесна пепел.
Какво трябва да се направи в градината преди началото на август?
През последните десет дни на юли градинарят трябва да поръси всички лехи с костно брашно. Благодарение на този продукт огромно количество важни за растенията вещества ще попаднат в почвата.
Кога и как да мулчирате чушките? Това ще увеличи реколтата двойно!
В допълнение, консистенцията на почвата значително ще се подобри. И положителните ефекти ще продължат много дълго време, тъй като костното брашно се разлага доста бавно.
Как да извършите процедурата правилно?
Не бързайте веднага да поръсвате почвата с горепосочения продукт. Първо трябва да премахнете всички плевели и да разкопаете почвата. След като подготвите лехите вече можете да ги поръсите с костно брашно. За всеки квадратен метър площ ще ви трябват 100-200 грама от този прах. След това разнесете праха с помощта на гребло или мотика. Последният етап е поливането на лехите с обикновена вода.
Плюсове и минуси на костното брашно
Минералите в костното брашно се състоят основно от фосфор, който е основен макроелемент, необходим на всички растения, макар и в различни концентрации.
Костното брашно също съдържа следи от калций. Този микроелемент помага за намаляване на риска от определени проблеми, като гниене на края на цветовете при доматите, както и насърчава здравословното развитие на корените. При лабораторни тестове в костното брашно могат да бъдат открити следи от други хранителни вещества, включително азот и калий, но количествата са незначителни. Естественото костно брашно съдържа само около 0,7-4% азот. Въпреки това, ако закупите фабрично произведен продукт, той вероятно ще има повече добавен азот.
Като цяло, костното брашно работи добре за всички цъфтящи растения като рози, произвеждащи големи, изобилни цветове.
Сред зеленчуковите култури костното брашно е обичано, освен от домати, лук, чесън, тиквички и чушки, картофи и бобови растения. Костното брашно като тор е органичен и целенасочен начин за увеличаване на количеството наличен фосфор в почвата и балансиране на органични торове с високо съдържание на азот.
Продуктът се прилага изключително лесно. Освен това костното брашно е тор с бавно освобождаване, така че няма нужда да се тревожите за стреса на растенията, причинен от внезапното въвеждане на концентрирани хранителни вещества.
Недостатъците на костното брашно са следните. Ако го прилагате върху почва с неоптимално рН, губите пари и усилия. Растенията нямат достъп до хранителните вещества в костното брашно, ако pH е над 7.
Твърде голямото количество костно брашно също причинява проблеми. Прекомерни количества от него или добавянето му към почва с неправилно pH, води до замърсяване с фосфор, което не подобрява, а забавя развитието на корените и растението като цяло. Това от своя страна води до хлороза, пожълтяване на листата поради нарушено производство на хлорофил. Излишъкът от фосфор унищожава микоризните гъби, които са жизненоважни за културите.
И накрая, костното брашно е средство за привличане на месоядни животни. Животните, обичащи месото, включително плъховете, могат да бъдат привлечени от силната миризма на костно брашно. Затова не разпръсквайте този вид тор в градината си твърде често - кучетата, които са яли твърде много костно брашно, се озовават при ветеринаря с отравяне.
Само така ще спасите доматите от късна болест - доказана схема