Всеки любител градинар знае за ползите от яйчените черупки за култивирани растения, но това не означава, че този тор винаги се използва правилно.
Трябва да знаете кога да го прилагате, как да събирате реколтата и в кои растения тази добавка не предизвиква особен ентусиазъм. Ето как да го използвате правилно.
Защо да добавяте яйчени черупки в почвата?
1. Плодовитост
Черупката се раздробява и равномерно се разпръсква върху почвата преди прекопаване. Използват се по 1-2 шепи прах на квадратен метър. Колкото по-малка е черупката, толкова по-твърда тази черупка, толкова е по-полезна.
Вече слагам черупки от яйца в почвата и няма следа от вредители
2. Дезоксидация на почвата
В този случай на същата площ се нанасят 400-800 g прах, след което се заравя в почвата при копаене. Нормата на праха зависи от нивото на киселинност на почвата.
3. Приготвяне на хумус
Черупките се добавят към хумус на базата на пресен лопен, дървени стърготини, паднали листа и други органични вещества за увеличаване на полезните свойства.
4. Мулчиране
Черупката се натрошава на средно големи парченца. Той не изгнива дълго време и предпазва почвата от изсушаване, поникване на плевели. Наблюдава се постепенно насищане на почвата с хранителни вещества.
Не изхвъряйте черупките от яйца - ето как да ги използвате!
5. Подхранване
5-10 черупки се накисват в 1 литър вода за 10-15 дни, а концентратът се довежда до обем 7-10 литра и се използва за кореново напояване.
6. Контрол на вредителите
Добавката не се харесва на охлюви, колорадски бръмбар и попово прасе.
Кога да използвате яйчените черупки?
На първо място при опасност от дефицит на калций. Признаци за недостиг са потъмняване на листата и появата на синкав оттенък по тях, както и извиване и изсъхване на върховете на леторастите. В допълнение, липсата на калций се показва от бавното развитие на растенията и белите ивици по издънките.
Препоръчва се яйчените черупки да се прилагат като тор през целия сезон. За повишаване на почвеното плодородие и дезоксидация - през есента, за копаене.
Този лек с черупки от яйца заздравява костите и предпазва сърцето
Какво да подхранваме?
Тиквите, зелето, доматите и картофите, бобовите растения и зеленчуците реагират положително на торенето с този вид тор. В градината можете да подхранвате сливи и череши, круши и ябълки.
Но за малини, моркови, цвекло, ряпа, лук и репички торенето с черупки от яйца е противопоказано.