Краставиците са много уязвима култура, поради което са склонни към развитието на някои болести, както и често стават податливи на неприятели. Често можете да забележите не само брашнеста мана по растенията, но дори и листни въшки.
Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен
Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях
Обикновено в такава ситуация е обичайно да се променя принципът на поливане, постоянно да се използват различни химикали или други средства, които биха предпазили краставиците от вредители и болести. Опитните градинари обаче отдавна използват метод, който изисква специално мулчиране.
Топ трик за богата реколта от краставици
Голямото предимство на мулча е възможността да се избегне честото поливане на културата, което обикновено води до развитие на болести и появата на вредители. Обичайно е да се използват слама и дървени стърготини като слой мулч, но в случая може и да се използва един плевел.
Защо краставиците растат кухи и какво трябва да направите
Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си
Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
Копривата би била отличен вариант, тъй като този плевел не само задържа влагата и подхранва почвата, но и предотвратява появата на вредители и развитието на болести. Ако искате да подобрите положителния ефект на мулча, опитайте да добавите малко количество глухарчета към защитния слой. Това растение ще бъде от полза за краставиците.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветето, което гони всички вредители от градината - засадете го през пролетта
Още: Полейте чесъна с това през пролетта и главите му ще растат с размера на юмрук
Благодарение на мулча от коприва, краставиците ще ви зарадват с реколта до замръзване и няма да видите нито един вредител или признаци на болест до края на летния сезон. Струва си да се отбележи, че не е нужно да използвате торене.
Грижа за краставиците през втората половина на лятото
През горещата втора половина на лятото, като правило, листата и стъблата на краставиците изсъхват, а плодовете узряват изкривени и деформирани. Всичко това са показатели за недостатъчна грижа. Тайните на здравите плодове и обилната реколта се крият в три компонента.
Поливане. През този период краставиците се нуждаят от интензивно поливане: 8-10 литра на 1 m². Обикновено сутрин се поливат в корените, а вечер, когато жегата спадне, по листата. Основно правило: дълбочината на поливане трябва да бъде около 20 см, а радиусът трябва да бъде 15 см, за да не се засегне кореновата шийка.
Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината
Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
Торене. То варира, но по това време краставиците често се нуждаят от калий и фосфор. Краставиците имат нужда от две или три подхранвания на месец: 1 супена лъжица нитрофоска на 10-литрова кофа с вода. След две седмици разредете 0,5 литра оборски тор и 1 супена лъжица калиев сулфат в 10-литрова кофа с вода.
Превенция срещу мана. Добре действат народните средства: смес от вода и мляко в съотношение 9:1 с добавяне на три капки йод на 1 литър от сместа. Поливайте веднъж седмично, ако не е много влажно.
Торене на краставиците с пепел - ето какво трябва да знае всеки градинар