След като градинарите премахнат покритието от розите през пролетта, често се оказва, че стъблата им са почернели след зимуване. Основната причина е неправилната грижа за растението. Но стъблата на растението могат да потъмнеят дори при правилна грижа за храста и подходяща изолация. Най-важното в случая е да знаете как да спасите растението.
Каква е причината за почерняване на розите след зимата?
В случая проблемът е причине от гъбички - инфекциозно или пръстеновидно изгаряне. Това може да се случи с храсти, които са били отворени ненавременно, за които не сте се грижили правилно или е избрано грешно място за засаждането им.
Как се извършва правилно вкореняване на рози във вода?
Тъмните издънки трябва да бъдат подрязани, в противен случай болестта може да се разпространи по ствола. След подрязване храстът се третира с противогъбично лекарство и се полива със стимуланти за растеж. Лекарствата се избират индивидуално, като се вземат предвид всички характеристики на сорта. След третиране храстите се окопават и поливат до отваряне на пъпките, а през целия сезон се извършва и превантивно третиране. Само в този случай можете да разчитате, че гъбичката няма да се прояви отново през новия сезон.
Отначало тъмните петна са еднакви на цвят, след това средата им става по-тъмна. Ако не се борите с тях, те бързо се разпространяват по клона. Заразената издънка се изрязва до напълно здрава зона. Изрязаният материал трябва да се изгори. Мястото на срязване се третира внимателно с фунгицид, съдържащ мед. Например, меден оксихлорид ще помогне. Ако петната вече са се разпространили из цялото растение, то се изкоренява и изгаря.
Понякога по клоните се появяват пукнатини с различни размери. Причината е топлата есен. Движението на соковете при такива условия се забавя, но не спира. Когато започват първите слани, течността замръзва и това е причината за появата на пукнатини. Такива дефекти трябва да бъдат третирани с меден сулфат или разтвор на калиев перманганат. Пукнатините се покриват с градински лак. Ако издънката е силно деформирана, тя се отстранява.
По презимувалите цветя се появява плесен поради липса на есенно третиране. Отлаганията от плесен трябва да бъдат отстранени - просто ги избършете. След това обработете проблемните зони с железен сулфат или сапунена вода с добавена мед. Понякога изглежда, че храстът е мъртъв. По него няма изникващи издънки. Опитните градинари съветват да преместите растението. Ако то се клатушка, най-вероятно кореновата система е умряла и вече не може да го поддържа. При здрава коренова система не се наблюдава клатушкане.
Ако розите не са презимували добре, направете това, за да ги спасите