Понякога при отглеждане на пипер възниква следният проблем - растението започва да губи листата си. Причините могат да се крият в различни проблеми както със самата култура, така и с технологията на нейното отглеждане.
Причини за падане на листата на пипера
Листата на пипера могат да паднат поради следните причини:
- водата за напояване е твърде студена, например културата се полива директно от маркуч;
- растението е нападнато от паякообразни акари или листни въшки;
- лехата е разположена на сянка, въпреки че пиперът е не само топлолюбива, но и светлолюбива култура;
- на растението липсват хранителни вещества;
Къде е най-добре да засадите пипера - на слънце или на сянка
3 начина за борба с проблема
Ако наличието на паякообразни акари или листни въшки върху храстите се вижда с невъоръжено око, те трябва незабавно да бъдат третирани с инсектициди.
Ако причината е поливането или неправилното място за засаждане, тогава трябва да регулирате поливането и да се уверите, че водата не е твърде студена. Също така е важно да осигурите на чушките си достатъчно светлина.
Ако растението не получава достатъчно хранителни вещества, тогава трябва да подхраните пипера с минерален тор; след две седмици се препоръчва да повторите процедурата.
Пиперът се развива бавно, така че във всички региони се отглежда като разсад, засаден в оранжерия или открит терен на възраст 60-70 дни. Разстоянието между растенията при засаждане зависи от вида на сорта - обикновено най-малко 30-40 см. Разсадът се засажда в дупки, пълни с минерални и органични торове.
Температурата играе важна роля за правилното засаждане на чушки. При засяване на семена от пипер почвата трябва да се затопли до 25-28°C. Това насърчава бързото покълване на семената. След поникване разсадът трябва да се държи при температура 18-22°C през деня и не по-ниска от 16°C през нощта. Внезапните промени в температурата могат да повлияят негативно на растежа на разсада. Ако чушките се отглеждат в оранжерия, важно е да се следи температурата в нея. През студените периоди осигурете допълнителна топлина или подслон, за да предотвратите прекаленото измръзване на разсада.Културата обича влажна, рохкава, наситена с въздух почва. Поливайте пипера два пъти седмично, по-често в горещо време. Върху повърхносттана почвата не трябва да се образува кора. След всяко поливане тя трябва да се разкопае и да се плеви. Преди копаене разпръснете върху повърхността на почвата 200 гр суперфосфат и половин кофа хумус на квадратен метър. При засаждане добавете 5 топчета карбамид и щипка калиева сол във всяка дупка.
Само 20 капки от това и ще берете пипера в чували