Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако листата на краставиците започнат да съхнат, НЕЗАБАВНО ги напръскайте с този разтвор

16 юли 2021, 11:44 часа

Горещите дни оказват пагубно действие върху любимите краставици в градината. Резките температурни промени и изменящата се влажност също могат да повлияят на растенията.

Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен

Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях

Много често градинарите стават свидетели на това как листата увяхват, а след това окапват. Повечето от тях смятат, че растението се нуждае от вода, но често това не е така.

Много е важно да знаете, че ако листата на краставиците повяхват през светлата част на деня, а вечерта отново се възстановяват, става въпрос за кореново базово – стъблено гниене и фузарийно вехнене. Причините за това най-често са гъбички по корена. Трябва незабавно да се вземат мерки, в противен случай растението ще загине.

Какво да знаем за кореново и базово-стъблено гниене?

Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си

Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари

То често се среща при зеленчуци, които са отглеждани в оранжерии. Гъбичките се пренасят по въздуха или чрез поливането на краставиците. Стигайки до зеленчука, те започват да го увреждат сериозно.

Ако забележите, че корените на краставиците започват лесно да се вадят от почвата или виждате как листата окапват, то знайте, че растението се нуждае от вашата помощ.

Добре е да направите разтвор от пепел, който моментално ще ги съживи. Инфузията включва 200 грама пепел и 300 мл вряла вода. Добавят се и 20 грама стърготини от домашен сапун. След няколко дни можете да напръскате зеленчуците с нея.

В никакъв случай не бива да допускате засоляване на почвата, защото по този начин кореновата система отслабва и става много по-уязвима.

Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината

Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява

Когато забележите първите признаци трябва да отпуснете растенията от поддържащата конструкция и да ги засипете с почва. По този начин ще допринесете за сформиране на нова коренова система.

Не бива да поливате краставиците под корен, а в междуредията. Не е препоръчително още да разрохвате почвата през този период. След като засипете корените с почва, е добре да преминете към мулчиране.

Когато се появят нови корени, повторно ги засипете с почва.

Следвайки нашите съвети, много бързо ще съживите растенията и ще им помогнете да продължат да се развиват и да раждат плодове. Всяка една минута е ценна, не я пропилявайте!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес