Под чери домати се разбира всички сортове домати, които имат тегло не повече от 25 грама. Чери от английски език означава “череша” и размерът на доматите е много близо до този плод. Те не се напукват и всички узряват почти едновременно. Най-хубавото е, че можем да си ги отглеждаме дори вкъщи в саксия.
Те се засаждат и отглеждат подобно на всички домати, но все пак си има и някои тънкости, които не бива да пренебрегваме, ако искаме добра продукция.
Градинарите са почитатели на този сорт домати, тъй като дават добра реколта и почти няма поражения. Чери доматите се използват най-вече в салати, но може да се консервират, използват в рецепти за сосове или туршии.
Как се отглеждат ДОМАТИ в ЧУВАЛИ? Този метод изуми всеки!
Има различни видове чери домати, като някои от тях могат да достигнат височина над метър. Ако имате желание да закупите семена чери домати за отглеждане в саксия, имайте предвид, че трябва да изберете ниските сортове с височина до 40 см.
Засаждане на чери домати
Както вече споменахме, методите са почти сходни като при обикновените домати. Все пак ще припомним основните точки:
Семената се посяват в малки кофички или саксии и се поставят на място с достъп до слънчева светлина. Поливат се с топла вода и се закриват с прозрачно фолио, плътно прикрепено към съда. Първите наченки на покълване може да забележите съвсем скоро - още до 5 ден. Семената се засаждат до края на месец май и в зависимост в коя част от месеца ги засадите, може да получите по-късна или по-ранна реколта.
Уникален турски метод за отлична реколта от домати
Разреждането на разсада се осъществява веднага след порастването му, но не и когато е твърде малък. Изберете да останат само най-силните растения. Важно е да се каже, че ако сте засадили доматите на добро разстояние един от друг, то не е необходимо да ги разреждате.
Месец след това вече може да засадите своя разсад на открито. Изкопайте дупката достатъчно дълбоко, че да побере корените на растението. Насипете естествен тор и поставете разсада със земната бучка. Заровете до зелената част на стъблото и полейте с нормално количество вода. След това поливайте на всеки два дни и от време на време разрохквайте почвата. Торенето също е от значение и се прави на всеки 2 до 3 седмици. Подходящи са комбинираните или органичните торове.
Около 3-4 месеца след засаждането чери доматите ще започнат да дават своите плодове. Трябва да се обират редовно при узряването им. Обикновено един храст ни дава плодове за около половин година.