Кой не обича да си похапва вкусни и домашни салати през късната есен, които да ни напомнят за ранната пролет? Повечето градинари държат на това сами да отглеждат зелето и карфиола. Освен, че тези два зеленчука са изключително полезни и позволяват да ги похапваме пресни, с тях можем и да приготвим вкусна зимнина за студените дни от годината.
Много е важно обаче да ги предпазим от всички онези вредители, които са част от градината дори и през септември.
Как да предпазим градината от вредители през ЕСЕНТА
Знаете, че и зелето си има своите врагове. Те може и да са незначителни като размер, но категорично успяват да го унищожат, ако не вземем навременни мерки. Тази стара култура не се разбира с насекоми, червейчета и разни други паразити.
Маната е сред най-опасните болести при зелето. Тя се развива от ранна пролет до късна есен. Възможно е растенията да загният, затова трябва да се подхожда наистина разумно.
Защитете градината си от вредители! Ето какво трябва да знаете
Бялата зелева пеперуда е вторият опасен враг за зеленчука. Още докато е гъсеница, тя се храни с най-ниските листа на зелето.
Ще споделим с вас обаче една изпитана рецепта, която по никакъв начин не е обвързана с покупка на препарати от агро аптеки. Става въпрос единствено за две съставки, за които сме сигурни, че присъстват във всяка една кухня.
Какво трябва да направите, ако искате да унищожите гъсениците, хранещи се със зелето или карфиола
Направете си сме от половин чаша сол и една чаша брашно. Разбъркайте добре, така че двете съставки да се смесят. С тях поръсете зеленчуците.
Гъсениците поглъщат от сместа и моментално загиват. Това е най-сигурният начин да се отървете от тях без намесата на каквито й да е било препарати и химични разтвори.