Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 златни правила за здрав и силен разсад

20 февруари 2024, 15:03 часа

Отглеждането на здрав и силен разсад е важен етап от успешното градинарство. Този етап е основата за получаване на изобилна реколта. При спазването на няколко правила всеки градинар може да си гарантира здрави насаждения и обилна реколта. За целта е важно да се спазват следните правила.

Избор на качествени семена

Изборът на правилните семена е първата стъпка. Предпочитание трябва да се дава на сертифицирани семена от надеждни доставчици.

Напръскайте разсада на доматите с това, за да расте здрав и силен

Обърнете внимание на срока на годност и следете условията за съхранение. Обърнете внимание и дали производителят е третирал с нещо семената.

Подготовка на почвата

Почвата за разсад трябва да е плодородна, добре дренирана и чиста от плевели. Използвайте специализирани смеси за разсад или пригответе свой собствен състав, включващ торф, перлит и пясък.

Преди сеитба загрейте почвата (загрейте я във фурната или я напарете), за да избегнете появат на болести.

Ако използвате почва от градината, тя не трябва да съдържа семена от плевели или патогени. Ето защо не се препоръчва да се събира почва от лехите, по-добре е да се използва смес от хумус от паднали листа и почва, взета от земеделска земя.

Правилна техника на сеитба

Следете дълбочината на засяване на семената - тя зависи от вида на културата. Важно е да се гарантира, че семената са равномерно разпределени и разстоянието е правилно. Тази информация обикновено е посочена на опаковката.

Дълбочината на засаждане обикновено зависи от размера на семената. Универсален съвет: дълбочината на засаждане трябва да бъде равна на два пъти по размера на семената. Следователно малките семена (целина, ягоди) обикновено само се покриват със слой почва с дебелина 1,5-2 см.

Осветление

За нормален растеж на разсад е необходимо добро осветление. Използвайте изкуствено осветление, ако естествената светлина не е достатъчна.

Регулирайте продължителността на дневната светлина, за да отговаря на нуждите на конкретни растения.Китайското зеле например има нужда от къс светъл ден, а при чушките и доматите – от дълъг. Последните трябва да бъде осветени най-малко 14 часа на ден.

Температура

Обърнете внимание на температурните условия. Различните растения изискват различни условия.

Осигурете оптимални температури за покълване на семената и първичен растеж на разсад.

Например доматите и чушките се нуждаят от поне 17 градуса топлина за активен растеж. И за зелето трябва да се създадат условия, при които температурата не се повишава над 12 градуса.

Поливане

Поддържайте почвата влажна, но избягвайте излишната влага, за да избегнете гниене на корените.

Ако имате съмнения дали да поливате, запомнете: ако разсадът изсъхне малко, след поливане той бързо ще се върне в естественото си състояние. Но когато корените започнат да гният от преовлажняване, ще бъде трудно да го спасите.

Пресаждане

След като се появят първите две или три истински листа, пресадете разсада в отделни саксии. Това ще му позволи да се развива равномерно и ще улесни разсаждането му.

Ако държите растенията в общ съд, те ще се удължат, растежът им ще се забави и корените им ще се преплитат.

При опит за разделяне на такива растения кореновата система ще бъде повредена, което се отразява негативно на по-нататъшното развитие на разсада. Чушките са особено чувствителни към тази процедура, защото не развиват добре коренова маса.

Кога е най-добре да засадите разсада на пипер през февруари 2024

 

 

 

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес