Растенията може да не оцелеят в дома ви по различни причини - липсата на осветление, прекалено обилно поливане, непосредствената близост до радиатори играят роля. Защо стайните цветя се чувстват зле в дома ви?
1. Прекомерно поливане
Има две най-често срещани грешки, поради които стайните растения гният, а патогенните бактерии се размножават в почвата. Първата грешка е, че водата остава в чинийката в резерв. Цялата вода, която не се е задържала в почвата, е излишна и ако има много от нея в чинийката, по-добре е да се отцеди.
Друго подвеждащо схващане е необходимостта от поливане, ако горният почвен слой е сух. Можете да използвате тънка дървена пръчка, за да проверите дали почвата е суха. Трябва внимателно да се постави в саксията, за да не се повреди кореновата система. Ако пръчката е мокра на повече от една трета от дължината си, тогава е твърде рано за поливане на растението.
2. Непосредствена близост до радиатор
Важно е да знаете в какви условия растението е свикнало да живее. Някои видове в природата предпочитат прохладна зима и горещо лято. Това означава, че не е необходимо да поставяте такива растения до радиатора. По-добре е да ги оставите в другия край на стаята или до остъклената веранда, ако температурата там се поддържа около + 15 ° C.
Тропическите сортове, от своя страна, се нуждаят от топлина през цялото време. Тук обаче влагата играе важна роля, както в почвата, така и във въздуха, а въздухът близо до радиатора обикновено е сух. Ето защо, трябва да пръскате тропически растения със спрей или да поставите овлажнител в стаята.
3. Нарушен график за поливане
Важно е растенията да получават относително редовно поливане: това укрепва имунитета на цветето срещу болести и паразити, а също така помага за осъществяването на вътрешни процеси. Ето защо е най-добре да настроите графици за поливане за всяко растение.
4. Липса на торене
Към графика за напояване трябва да се добави график за торене. Той се различава в зависимост от вида на растението и обикновено включва редуване на органични и минерални торове.
5. Липса на осветление
Ако растението е започнало да избледнява, вероятно му липсва светлина. В този случай трябва да го поставите в по-светла стая или да го преместите по-близо до прозореца. В екстремни случаи можете да поставите специална фитолампа до него.
6. Вредители незабелязани навреме
Понякога растенията са атакувани от вредители - кърлежи, листни въшки, белокрилки, люспести. Ето защо е важно да преглеждате внимателно стъблата, листата и почвата на всеки две до три седмици. Някои вредители се виждат веднага, докато други не.
За да се развиват стайните растения, е важно да се грижите правилно за тях. Някои на пръв поглед безобидни действия обаче могат да навредят на цветята.