Една от най-популярните градински култури са картофите. В крайна сметка можете да приготвите много вкусни и здравословни ястия от тях. Но за да получите добра и висококачествена реколта е важно да подходите към процеса на прибиране на реколтата с пълна отговорност. В случая има едно просто действие, което трябва да се извърши 2 седмици преди прибирането на реколтата.
Подготовка за прибиране на реколтата от картофи
Преди да започнете да прибирате реколтата от картофи, е необходимо да извършите редица подготвителни дейности.
Препоръчително е върховете да се окосят 10-14 дни преди очакваната дата на прибиране на реколтата. Това ще ускори узряването на клубените и ще намали риска от инфекция с късна болест. Върховете трябва да се отрежат на височина 10 см от земята и да се унищожат.
Кори от картофи - те са най-добрият тор за тези растения
Времето за прибиране на реколтата от картофи зависи от сорта, климатичните условия на региона, времето за засаждане, метеорологичните условия и плодородието на почвата. Сортовете картофи са разделени на супер ранни, ранни, средносрочни и средно късни.
Основният признак за зрялост на картофите е пожълтяването и изсъхването на върховете. Този знак обаче може да не е точен, особено ако в градината растат различни сортове картофи или ако растенията са заразени с мана. В такива случаи се препоръчва да се изкопаят няколко храсти в различни части на градината, за да се гарантира зрелостта на клубените.
Методи за събиране на картофи
Има няколко основни метода за събиране на картофи:
Ръчно - този метод е подходящ за малки площи или за прибиране на картофи за храна. Картофите се изкопават от земята с помощта на лопата или вила. След това клубените се събират и сортират.
Механично - този метод се използва върху големи площи и включва използването на специализирано оборудване. Има различни видове машини за прибиране на картофи, като картофокопачки, картофокомбайни и трактори с прикачен инвентар.
Комбинирано - този метод съчетава ръчно и механично почистване. Първо картофите се изкопават на ръка около храстите, а след това останалите грудки се събират с помощта на машини.
Изкопайте картофите и ги оставете да изсъхнат на слънце за няколко часа. Премахнете почвата от грудкиъе и внимателно ги сортирайте, като отстраните повредените и болни картофи. Третирайте картофите с противогъбични лекарства Изсушете клубените на сянка и ги поставете в подготвени контейнери за съхранение.
Използвайте дървени кутии, пластмасови контейнери или торби от естествени материали (като памук или лен). Осигурете добра вентилация и достъп на въздух до клубените.
Поддържайте температурата на въздуха в рамките на +2-+4 °C. Осигурете влажност на въздуха 70-85%.
Избягвайте да излагате картофите на пряка слънчева светлина. Редовно проверявайте състоянието на грудките и отстранявайте повредените от тях.
Защо печените картофи са по-полезни от варените?