Ето какви грешки често допускат градинарите по това време и как да ги поправите.
1. Използвате хербициди
Изберете хербициди, които са устойчиви на замръзване, или засадете зелена тор.
2. Покривате растенията рано за зимата
Покрийте растенията след като дневните температури паднат под нулата и дъждовете спрат да валят.
3. Оставяте земята празна
Ако лехите останат празни, почвата ще изсъхне, плодородният слой може да бъде издухан от вятъра или измит от дъжда. Засейте празните лехи със зелен тор, устойчив на замръзване.
Защо премахването на плевели е толкова важно? Ето какво да не пропускате
4. Не наторявате почвата
През летния сезон почвата се изчерпва. Ако не добавите тор в края на сезона, следващата година почвата ще бъде лоша и няма да расте нова култура.
5. Не мулчирате почвата
Мулчирането на почвата ще помогне за задържане на влагата в почвата и ще замени поливането, както и ще предпази коренищата на растенията от замръзване и ще осигури хранителни вещества след гниене.
6. Не защитавате дърветата
Боядисването с вар ще предпази кората от напукване от слънце и замръзване. Можете да добавите репелент срещу насекоми, така че дървото да не страда от вредители.
7. Отстранявате почвата от оранжерията
Това отнема много време и усилия, а смяната на почвата не винаги помага.
8. Ненужно подрязване на дървета
Есента е подходящо време за подрязване на храсти и дървета. Важно е да не режете твърде много, в противен случай растението ще отслабне и може да не оцелее през зимата.
Подобрете ПОЧВАТА в градината: Успешните градинари съветват
9. Продължавате да торите както през лятото
В края на летния сезон трябва да спрете да подхранвате растенията с азотни торове, за да не активирате растежа, вместо растенията да се подготвят за зимен сън.
10. Късна реколта
Когато плодовете узреят, те трябва да се събират почти всеки ден или поне през ден. Ако оставите реколтата в градината за една седмица, през това време плодовете ще презреят.
11. Продължавате да поливате зреещите домати
Ако продължите да поливате храстите с домати през периода на зреене, доматите ще започнат да се напукват.
12. Окопавате почвата
При копаене полезните микроорганизми ще умрат и ще отнеме много време, докато почвата възстанови нормалната жизнена дейност.
13. Изхвърляте върховете от цвекло
Младите върхове от цвекло съдържат повече витамини от самата коренова култура. Листата могат да се използват за приготвяне на зелени супи.
14. Събирате всички ябълки за компост
Само излишните здрави ябълки могат да се използват за компост, без признаци на увреждане от болести и насекоми. Болните клони и плодове трябва да се изгорят.
15. Събирате семена от хибридни култури
Ако сте засадили хибридни сортове градински култури, безполезно е да събирате техните семена. В повечето случаи нищо няма да расте от тях или реколтата ще бъде много скромна.
16. Не почиствате инвентара
Когато цялата работа на обекта приключи, не забравяйте да измиете добре всички инструменти. Съхранявайте оборудването на сухо място.
17. Засаждате топлолюбиви растения преди зимата
Дори ако разсадът се продава с голяма отстъпка, не си струва да засаждате топлолюбиви растения през есента. Те може да не оцелеят през зимата.